45 puknięć w głowę, Grzegorz Kasdepke

45 puknięć w glowę grzegorz kasdepkeAgora & Tamaryn, 2015

Liczba stron: 142

Po sukcesie słowniczka ekonomicznego dla dzieci pt: „Zaskórniaki”, Grzegorz Kasdepke otrzymał propozycję napisania słownika wyrazów trudnych. Wydawca przygotował listę słów, które powinny się znaleźć w najnowszej książce i zostawił autorowi wolną rękę. Ten skwapliwie skorzystał z danej mu wolności, popuścił wodze wyobraźni i wspiął się na Everest kreatywności.

We wstępie, który przy okazji nawiązuje do słowa „uczciwość”, wyraźnie zaznacza że dziecko powinno czytać słowniczek z osobą dorosłą, ponieważ będzie potrzebowało wyjaśnień, omówienia lub  innych przykładów. Wszystkie hasła są ilustrowane, a obrazki stanowią integralną część książki i dopełniają treść w najlepszy możliwy sposób.

Jakie słowa tu znajdziemy? Wśród haseł z kategorii „Ludzie” znajduje się bohater, erudyta, snob, dyktator. Wśród abstrakcyjnych wyrażeń, m.in. agresja, arogancja, dyskrecja, kultura, kompromis, ironia, tożsamość i paradoks. Ostatni rozdział poświęcony cechom skupia się na przykład na: asertywności, próżności, samodzielności i oryginalności. Jak sami widzicie, wyjaśnienie ich w prostych słowach i obrazkach każdego może przyprawić o ból głowy. Chyba że pukniemy się w głowę, jak Grzegorz Kasdepke, i posłużymy różnymi formami wypowiedzi. Dzięki temu każdy dorosły będzie się bawił przy lekturze tak dobrze jak dziecko, a nawet lepiej, ponieważ jest w stanie zrozumieć ukryte aluzje.

O jakich formach mowa? Osoba pragnąca zostać autorytetem wysyła pięknie wykaligrafowany donos. Bohater udziela wywiadu. Poznajemy przepis na erudytę. Na naszych oczach rozgrywa się scena z westernu definiująca tradycję. Władza doczekała się przypowieści, a próżność bajki.  Każde z 45 haseł napisane jest w innym, zaskakującym stylu.

Zabawa konwencjami i formami sprawia, że trudno odłożyć słownik przed końcem, bo każda strona skrywa jakąś niespodziankę, rebus do rozwiązania, aluzję do wyhaczenia.  Warto po raz pierwszy przeczytać książkę bez udziału dziecka, by móc potem omawiać poszczególne hasła nie zanosząc się od śmiechu. Polecam dla małych i dużych.

Jedna odpowiedź do “45 puknięć w głowę, Grzegorz Kasdepke”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *