Amelia Bedelia, Peggy Parish

amelia-bedeliaWydawnictwo Literackie, 2017

Liczba stron: 65

Państwo Rogers zatrudnili nową gosposię. Niestety, zaraz po jej przybyciu musieli wyjść z domu. Pani Rogers zostawiła jednak Amelii Bedelii listę spraw do załatwienia. Skrupulatna Amelia bardzo starała się dobrze wypaść – w końcu to nowi pracodawcy, więc koniecznie powinna wypełniać polecenia tak, jak oczekuje tego pani domu. Przeczytała uważnie, co ma zrobić i wcale nie przeraził ją ogrom obowiązków. Wręcz przeciwnie, ochoczo zabrała się do pracy, a dodatkowo wyrobiła ciasto na swoje popisowe bezowe ciasto cytrynowe.

Cóż z tego, skoro polecenia potraktowała dosłownie? Jeden z punktów na liście brzmiał: zdjęcie zasłon. Co zrobiła Amelia? Zmartwiła się trochę, bo… nie miała aparatu fotograficznego, więc… kredkami wykonała rysunek zasłon w salonie. To nie jedyna gafa, którą popełniła pierwszego dnia. W zasadzie wszystko, co zrobiła, było wykonane na opak. Czy państwo Rogers będą chcieli zatrzymać kogoś, kto robi takie głupoty?

Ale to jest fajna książeczka! Czytania niewiele, więc ilość tekstu i rozmiar czcionki wskazywałyby na młodszego czytelnika. A jednak gra słów: zdjęcie zasłon czy odmierzenie ryżu raczej nie będą zrozumiałe dla 3-latka. Według mnie, dzieci trochę starsze docenią humor językowy i pewnie nieraz zaśmieją się z pomysłowości Amelii Bedelii. Książeczka jest bogato ilustrowana, obrazki są trochę „staroświeckie”, ale bardzo ładne i dopasowane do treści. Ten tomik otwiera serię z tą bohaterką, następne książeczki już wkrótce. Polecam!

2 odpowiedzi na “Amelia Bedelia, Peggy Parish”

  1. Kiedy czytałam książkę moim dzieciom, to dziewięciolatek podczas lektury dopytywał, czy dobrze rozumie te nieścisłości językowe. Za to jedenastolatka już doskonale sobie poradziła z grą słów.

    1. Ta książeczka tylko pozornie jest dla zupełnych maluchów 🙂 Dobrze, że to wyjaśniłaś – ja już nie mam materiału badawczego – syn mi się zestarzał 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *