Archeologia starych wpisów – 5 książek o duchach

W przepastnych archiwach bloga wyszukałam dla Was kilka książek o duchach. Dla każdego coś dobrego, bo jest tu i powieść dla młodzieży, i naukowe dywagacje nad zjawiskami nadprzyrodzonymi, horror oraz kompendium wiedzy o miejscach nawiedzonych w Polsce. Kliknięcie na zdjęcie lub tytuł książki przeniesie Was do pełnej recenzji.

wakacje z duchami adam bahdajNa początek „Wakacje z duchami” Adama Bahdaja – klasyka tematu, którą należy nadrobić, jeśli nie mieliście ku temu okazji w dzieciństwie (ja nie miałam). Chociaż powieść powstała pod koniec lat 50, wcale nie straciła na swojej świeżości, na którą składają się śmieszne dialogi, rewelacyjnie skonstruowane postacie, przede wszystkim Paragona i Joli oraz skomplikowana fabuła kryminalno-przygodowa.

joyland stephen king

W zestawieniu nie może zabraknąć autora, który stworzył mnóstwo powieści o duchach. Stephen King to mistrz dla wielu z czytelników.  Mnie jednak nie kręcą jego horrory. „Joyland” to bardziej powieść obyczajowa o dojrzewaniu, ale pojawiają się w niej elementy horroru i kryminału. Po lekturze „Lśnienia” spodziewałam się w  tej powieści inwazji duchów, strachów, zwidów i masakrycznych scen. W „Joylandzie” pojawia się duch, są również osoby mające moc jasnowidzenia, lecz te wątki, choć istotne, nie dominują akcji. Warto!

pamietam cię yrsa sigurdardottirIslandzka pisarka Yrsa Sigurdardottir znana jest głownie z cyklu powieści kryminalnych o prawniczce Thorze. Jak poradziła sobie w innym gatunku literackim? „Pamiętam cię” to dość mroczny horror.  Troje ludzi przybywa na opuszczoną o tej porze roku wyspę, aby przeprowadzić remont w niedawno zakupionym tam domu. Ważnym elementem budowania nastroju jest odludne miejsce, stary budynek, cmentarzyk oraz rozładowane baterie w komórkach. Sprawdźcie jakie zrobi na Was wrażenie.

duchy w polskich zabytkach sobczakSą takie miejsca w Polsce, o których mówi się, że są nawiedzone. Pojawiające się w nich duchy są zwykle związane z danym miejscem jakąś upiorną historią – często opartą na faktach, choć zniekształconą przez lata ustnych i pisemnych podań. Jerzy Sobczak w „Duchach w polskich zabytkach” stworzył kompendium – przewodnik po polskich zabytkach oraz pojawiających się w nich duchach. Pięknie ilustrowany album oprowadza po zamkach, pałacach, kryptach, miejscach o dużym znaczeniu historycznym, architektonicznym oraz sentymentalnym. Niektóre z nich do tej pory cieszą oko, ponieważ zostały objęte opieką przez prywatnych właścicieli lub instytucje. Inne, od lat są w ruinie. Nawet jeśli historie o duchach nie robią na Was wrażenia, warto zaopatrzyć się w książkę przed wakacyjnym wyjazdem. Jako lekturę uzupełniającą polecam napisaną z mniejszym rozmachem „Duchy polskie. Przewodnik po miejscach niezwykłych” Zuzanny Śliwy.

duch mary roachDla tych, którzy wątpią w istnienie życia pozagrobowego, znalazłam pozycję, w której Mary Roach w sposób naukowy rozkłada na czynniki pierwsze znane nawiedzenia. Autorka książki „Duch. Nauka na tropie życia pozagrobowego” podchodzi do wszystkich zagadnień z punktu widzenia naukowca i sceptyka. Szuka dowodów na prawdziwość różnych tez – jednak we wszystkich przypadkach znajduje więcej dowodów na to, że osoby badające dane zjawisko albo zostały sprytnie zmanipulowane, albo same dokonały manipulacji. Dodatkowym plusem jest dużo ironii i sarkazmu – czyta się świetnie.

Udało mi się do Was zainteresować? Czytaliście którąś z tych książek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.