Archeologia starych wpisów – 5 książek o magicznych rytuałach

Dzisiejsza piątka dotyczy książek, w których do głosu dochodzą magiczne rytuały, czyli czary, tajemnicze znaki, zjawiska paranormalne itp. Wybrałam książki różne gatunkowo: kryminał, powieść historyczną, obyczajową i dla młodzieży. Wszystkie bardzo polecam.

Po kliknięciu na tytuły książek zostaniecie przeniesieni do pełnych recenzji.

Trzeci znak – Yrsa Sigurdardottir 

Kryminał rozgrywający się współcześnie w Islandii. Na uniwersytecie zostaje zamordowany student z Niemiec. Stan zwłok oraz zakres zainteresowań zmarłego mogą świadczyć o zbrodni rytualnej. Autorka posłużyła się elementami islandzkich legend oraz faktami historycznymi dotyczącymi prześladowania czarownic, inkwizycji i religii, dzięki czemu otrzymujemy skomplikowaną i zaskakującą fabułę.

Gołębiarki – Alice Hoffman

Za kanwę powieści „Gołębiarki” posłużyły wydarzenia, które miały miejsce w roku 70 n.e., gdy 900 Żydów zamkniętych w górskiej twierdzy Masada na Pustyni Judzkiej odpierało przez wiele miesięcy ataki Rzymian. Według starożytnego historyka Józefa Flawiusza ocalały jedynie dwie kobiety i pięcioro dzieci.

To powieść historyczna o losach czterech kobiet, które spotkają się pracując w gołębniku w twierdzy Masada.  Bohaterki książki na pewno były dość śmiałe w łamaniu obowiązujących zasad, parały się magią, nie bały się zajęć typowo męskich, posunęły się nawet do przelewu krwi. Ich splecione ze sobą historie są pełne smutku i melancholii.

Tłumaczka snów – Chitra Banerjee Divakaruni

Współczesna powieść o trudnej miłości córki do matki. Akcja książki rozwija się dwutorowo. Jeden wątek dotyczy magii, świata wierzeń w sprawczą moc snów oraz w indyjskiej szkoły dla tłumaczek snów. Pozostałe rozdziały to teraźniejszość – tworzenie restauracji, zmaganie się z codziennością, budowanie relacji z ojcem, rozliczanie przeszłości oraz oswajanie świata na nowo po tragedii 11 września.

Książę Mgły – Carlos Ruiz Zafon

Akcja powieści rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej, kiedy niepewne czasy skłaniają rodzinę nastoletniego Maxa do wyprowadzki z Barcelony do nadmorskiego miasteczka. Nad miastem krąży zły duch zwany Księciem Mgły. Prawda o jego naturze wychodzi na jaw stopniowo i prowadzi do dramatycznego finału.

Cyrk nocy – Erin Morgenstern

Druga połowa XIX wieku. Celia jest córką magika i sama posiada dar tworzenia magii. Ojciec wystawia ją do pojedynku z wychowankiem innego magika – Markiem. Dzieci od najmłodszych lat ćwiczone są w technikach i sposobach tworzenia iluzji i zdają sobie sprawę z tego, że przyjdzie im stoczyć pojedynek. Nie wiedzą jednak na czym ma on polegać, kto i w jaki sposób wyłoni zwycięzcę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *