Archeologia starych wpisów – 5 książek o szkole

I love school

W tym tygodniu powoli przyzwyczajamy się do tego, że kończą się wakacje i dla wielu z nas nastaje czas nauki i pracy. W związku z tym dzisiejszy przegląd starych wpisów dotyczyć będzie szkoły. Ale bez obaw – wybrałam takie książki, które mają się podobać, a nie truć o obowiązkach i powinnościach. O nich jeszcze się nasłuchamy w najbliższych dziesięciu miesiącach.

„Tajemnica Abigel” Magdy Szabo – jeszcze niedawno książka prawie nie do zdobycia. Stare wydania osiągały niebotyczne ceny na aukcjach. Na szczęście ukazało się wznowienie, więc Abigel jest już dostępna dla każdego. „Zamknięta pensja, otoczony wysokim murem ogród, ostre traktowanie dziewcząt przez personel, brak ciepła, rozrywek oraz nieciekawa sytuacja kraju składają się na ponury obraz. Ten rozświetlają jednak zabawy wymyślane przez pensjonarki w tajemnicy przed nauczycielami i opiekunami. Książka, choć skierowana do młodzieży, nie jest ani moralizatorska, ani naiwna”. Przeczytajcie pełną recenzję klikając na tytuł.

„Piknik pod Wiszącą Skałą” Joan Lindsay – klasyka literatury i filmu. Niepokojąca powieść, która zapada w pamięć i nie daje o sobie zapomnieć. „W samym środku lata kilkanaście panienek i dwie opiekunki żeńskiej pensji wyruszają na piknik, w okolice oddalonej o kilka godzin jazdy konno Wiszącej Skały. Gdy cztery nastolatki oddalają się od reszty grupy dwaj młodzi mężczyźni są ostatnimi osobami, które widzą pensjonarki. Piknik kończy się tragicznie – trzy dziewczyny nie wracają na miejsce zbiórki, ginie też nauczycielka, której odejścia od grupy nawet nikt nie dostrzegł.” Uwielbiam tę książkę. Kliknięcie w tytuł przeniesie Was do pełnej recenzji.

„Notatki o skandalu” Zoe Heller – powieść o romansie nauczycielki i ucznia. Tę książkę również zekranizowano. „To nie tylko opowieść o zakazanej miłości i jej niszczących konsekwencjach. Nie jest też tylko opowieścią o motywach, dla których dojrzała kobieta pozwala sobie na związek z uczniem. Ta książka ma drugie dno – to przede wszystkim powieść o zaborczej przyjaźni, o ciemnych zakamarkach duszy ludzkiej, o podłości. Stawia zasadnicze pytanie o to, co jest większym skandalem: czy miłość łamiąca ogólnie przyjęte zasady, czy źle pojmowana przyjaźń niszcząca człowieka?”

„Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka – rodzynek wśród powieści, reportaży, opowiadań. „Nasza klasa” jest dramatem, opowieścią o Polsce i „ma jedną rzecz wspólną z Naszą klasą.pl – mimo tego, że w dzieciństwie postaci należą do tej samej zbiorowości, czyli klasy szkolnej, niewiele ich łączy w późniejszym życiu. Po latach został tylko powierzchowny sentyment. Autor książki oparł fabułę na faktach zaczerpniętych z powieści i filmów dotyczących masakry ludności żydowskiej w Jedwabnem.” Wstrząsająca, ważna – trzeba ją znać.

„Nauczycielka” Judith Taschler – książki o tym tytule nie mogło zabraknąć w zestawieniu. „Nauczycielka” nie jest poradnikiem dla początkujących belfrów, nie jest też horrorem dla obecnych i byłych uczniów. Wydawca określa książkę mianem thrillera psychologicznego, a historia wbrew tytułowi nie rozgrywa się w szkole.” O czym zatem jest ta książka? O ponownym spotkaniu byłych kochanków, o prawdzie, która doszła do głosu po latach. Intrygująca i zaskakująca – warto ją przeczytać.

 Przyjemnej lektury i udanego roku szkolnego!

3 odpowiedzi na “Archeologia starych wpisów – 5 książek o szkole”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *