Bestseller, Joanna Opiat-Bojarska

Opiat-Bojarska Joanna_Bestseller front grzbiet.inddCzarna Owca, 2016

Liczba stron: 368

Przed lekturą „Bestsellera” przeczytałam tylko jedną książkę Opiat-Bojarskiej, więc można powiedzieć, że mało znam tę autorkę. „Bestseller” zaintrygował mnie opisem akcji, która rozgrywa się wśród literatów i pośrednio dotyczy telewizyjnego reality show o tym samym tytule, w którym wyłania się najlepszego debiutanta umożliwiając mu wydanie książki. Czyste science-fiction w polskiej telewizji, ale mnie ten pomysł ujął na tyle, że postanowiłam zapoznać się z powieścią nie zważając na to, iż jest to trzecia część cyklu z policjantami Burzyńskim i Majewskim. Nieznajomość dwóch pierwszych tomów nie miała żadnego wpływu na zrozumienie tej książki, za co duży uśmiech dla autorki.

Emilia Sienkiewicz jest 35 letnią księgową, a raczej była, bo umiera na na samym początku powieści. Ginie z rąk włamywacza, którego nakrywa, gdy ten buszuje w jej mieszkaniu. Emilia jest zwyciężczynią Bestsellera, jej debiutancka powieść za sprawą rozgłosu, jaki daje telewizja, odniosła ogromny sukces. Wkrótce ma ukazać się druga książka autorki, jednak ona sama nie doczeka jej premiery. Od samego początku w kręgu podejrzanych znajdują się grasujący po Poznaniu rabusie oraz narzeczony Emilii, który zdaje się nie cierpieć nadmiernie po śmierci swojej dziewczyny. Wkrótce jednak sprawa mocno się komplikuje – w prasie i internecie pojawiają się niepokojące listy i amatorskie nagrania sugerujące jakoby ze śmiercią autorki wiązała się o wiele poważniejsza sprawa. Burzyński i Majewski muszą zmusić do mówienia członków ekipy kręcącej Bestsellera, rywali Sienkiewicz oraz jej agentkę i redaktora.

Nie spodziewałam się, że to będzie aż tak dobry kryminał. Świetne tempo, ciekawi, nieprzerysowani bohaterowie, a przede wszystkim świat kultury i literatury pokazany od środka. Trwa tam bezpardonowa walka o bycie zauważonym, o wydanie książki, o apanaże związane z popularnością oraz taką promocję powieści, by usłyszeli o niej nawet ci, którzy książek nie czytają. Policjanci badający sprawę Sienkiewicz dowiadują się również jak wygląda kręcenie reality show i wyłaniane zwycięzcy. Niektóre wątki są oczywiście mocno podkolorowane, lecz nie zmienia to faktu, że zawiść w każdym środowisku ma się dobrze.

Dla mnie dodatkowym atutem jest to, że akcja rozgrywa się w Poznaniu i okolicach. Duet policjantów pracujących przy tej sprawie łączy przyjaźń, która może zostać wystawiona na próbę. Młodszy z nich wikła się bowiem w romans z ex-żoną starszego. Co prawda żona jest była, ale zazdrość może być świeża i namieszać w zawodowo-prywatnych relacjach.

Podsumowując, jeśli szukacie dobrego polskiego kryminału, sięgnijcie po „Bestseller”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *