Biel nocy, Ann Cleeves

Amber, 2010

Liczba stron: 302

To moje pierwsze spotkanie z powieścią kryminalną autorstwa Ann Cleeves i mogę od razu zdradzić, iż na pewno nie będzie ostatnie. „Biel nocy” przenosi czytelnika na dalekie Szetlandy, oddalone od wybrzeży Szkocji o kilkanaście godzin przeprawy promowej. Tytuł książki ma potwierdzenie w treści, jako że fabuła zaczyna się i kończy w porze letniej, kiedy to nad wyspami przez całą dobę nie zapada noc.

Podczas wernisażu połączonych wystaw dwóch miejscowych artystek pojawia się nikomu nieznany mężczyzna, który swoim histerycznym zachowaniem odciąga uwagę oglądających od obrazów. Zatroskany niedyspozycją gościa miejscowy policjant – Jimmy Perez, prywatnie partner młodszej i mniej znanej z malarek, próbuje pomóc nieznajomemu. Ten jednak wychodzi z galerii. Jego zwłoki zostają odnalezione dzień później. Jimmy Perez, poczuwa się częściowo do odpowiedzialności za to morderstwo, ponieważ nie zdołał ochronić przybysza.

Długo trwa identyfikacja zmarłego i przesłuchania miejscowych, ponieważ według policji morderca najprawdopodobniej mieszka na wyspie. Perez świetnie radzi sobie z pracą w terenie, choć oczywiście nadzoruje go policjant przysłany z lądu. Zanim jednak detektywi  odnajdą motyw morderstwa popełniona zostanie kolejna zbrodnia.

Książka ma wiele cech klasycznego kryminału – przede wszystkim zamkniętą społeczność, w której trudno zachować jakiekolwiek tajemnice, a jednocześnie każdy z mieszkańców stara się utrzymać jakiś niezbędny margines prywatności. Pojawia się też niewyjaśnione zniknięcie, które miało miejsce w przeszłości, a którego nikt nie próbował wyjaśniać przez kilkanaście lat, przyjmując za pewne, że człowiek ten wyjechał z wyspy z własnej woli.

Ann Cleeves pisze bardzo zajmująco, rozwiązanie zagadki nie jest łatwe, ponieważ autorka podrzuca wiele fałszywych tropów. Zaciekawiły mnie również opisy krajobrazu Szetlandów i ich przedziwnego klimatu, który trudno znieść ludziom nienawykłym do życia w ciemności przez pół roku. Bardzo jestem ciekawa innej wydanej powieści tej autorki pt „Czerń kruka”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *