Bogaś z Zielonej Łąki, Ingrida Vizbaraite

bogas z zielonej łąki ingrida vizbaraiteAgencja Edytorska Ezop, 2015

Liczba stron: 55

„Bogaś z Zielonej Łąki” jest niezbyt długą bajką dla młodszych dzieci.  Opowiada o baśniowej łące, która jest domem dla wielu gatunków – mieszkają na niej motyle, trzmiele, mszyce, gąsienice oraz mały rycerzyk Bogaś jeżdżący na swoim wiernym rumaku Rogasiu. Bogaś pomaga zwierzętom w codziennych czynnościach – czesze rozczochrane trzmiele, pudruje skrzydła motylom, wyławia owady podtopione w kroplach rosy. Sielanka kończy się w dniu, gdy rycerzyk dostrzega piękny, biały obłoczek. Nie mogąc opędzić się od myśli o obłoczku, postanawia wyruszyć w świat i odszukać obiekt swojego pożądania.

bogas1Wędruje przez niebezpieczne lądy, poznaje nowe gatunki, zaprzyjaźnia się z tymi, za którymi dotychczas nie przepadał. W końcu trafia na pustynię, gdzie znajduje to, czego szukał.

bogas2Baśń o obłoczku, który po zasadzeniu na łące zmienia się w żółty kwiat jest ciepłą opowieścią o dążeniu do celu, przyjaźni, o tym, by pomagać innym, jeśli chcemy liczyć na ich pomoc w przyszłości. Przybliża dzieciom mało znane gatunki zwierząt i roślin – skarabeusza czy rosiczkę. Jednocześnie trzeba się przygotować na wyjaśnianie dziecku trudnych słów, chociażby takich jak „burzany”, przez które jedzie Bogaś na Rogasiu.

Chciałabym jeszcze zwrócić Waszą uwagę na piękne ilustracje – pełne szczegółów i barw. Reprodukcje, które zamieściłam nie oddają ich uroku – trzeba je zobaczyć w pełnym rozmiarze (obrazki powiększają się po kliknięciu). Według mnie to jedna z piękniej ilustrowanych książeczek dla dzieci, każda plansza przykuwa wzrok. Nie przegapcie półki z książeczkami dla dzieci podczas kolejnej wizyty w księgarni.

Jedna odpowiedź do “Bogaś z Zielonej Łąki, Ingrida Vizbaraite”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *