Cytat

Do zapisywania cytatów i swoich myśli na temat lektur mam notes. Zwykły gruby notes, lekko już zużyty, bo często eksploatowany. Jest wypełniony niemal do ostatniej kartki. Staram się go trzymać w zasięgu ręki, bo rzadko zaznaczam cokolwiek w książkach czy to ołówkiem, czy to innym znacznikiem i jeśli nie zapiszę od razu to potem nie chce mi się wertować kartek w poszukiwaniu zdania, które zrobiło na mnie szczególne wrażenie.

Ostatnio znalazłam w sieci ciekawy cytat, zaznaczyłam tekst i skopiowałam używając klawiszy Ctr + C. Następnie przez dłuższą chwilę zastanawiałam się jaki jest skrót klawiszowy, który pozwoliłby mi przenieść tekst do mojego notesu… Doznałam całkowitego pomieszania światów!

Dlaczego wysiliłam się na ten przydługi wstęp? Otóż w „Dziennikach” Virginii Woolf znalazłam zdanie, w którym i ona tęskni za niemożliwym. I ona chciałaby jednym gestem rozwiązać większy problem. I też związany jest z czytaniem. Przekonajcie się sami, jaka to by była wygoda:

„Dużo bym dała, żeby móc odwrócić tak ze trzydzieści kartek i przeczytać, co z nami będzie.”

Genialnie proste! Podejrzewam, że taka myśl nie raz pojawiła się w waszych głowach, bo jak to wymyślił pan tekściarz „Życie, życie jest nowelą…” Tylko szkoda, że trzeba po kolei rozcinać kartki, żeby przeczytać co dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *