Czwarta ofiara, Mari Jungstedt

czwarta ofiara Mari JungstedtBellona, 2013

Liczba stron: 392

To dziewiąty tom serii gotlandzkiej, która mimo długości wcale mi się nie znudziła. Jej główny bohater Ander Knutas jest doświadczonym śledczym, który potrafi zorganizować pracę swoim ludziom i sobie, ale  niestety zaniedbuje życie rodzinne. Dzieciom, które już kończą szkołę, wcale to nie przeszkadza, ale jego żona postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i przyjmuje posadę w swojej rodzinnej Danii. Knutas zamiast pogrążać się w rozpaczy, angażuje się w nowe śledztwo.

W centrum miasta dochodzi do zuchwałej kradzieży pieniędzy z oddziału bankowego. Ofiarą zamaskowanej trójki przestępców pada przypadkowe dziecko. Policja musi dotrzeć do sprawców jak najszybciej, ale ponosi porażkę, bo wcześniej dopada ich większy pech. Okazuje się, że ktoś był dobrze poinformowany o ich planach, znał miejsce, gdzie schronili się po napadzie i korzystając z ich nieuwagi sam wymierzył sprawiedliwość jednemu z członków szajki. Policja nie wie, od której strony zabrać się za tę sprawę, która z napadu przerodziła się w dochodzenie w sprawie morderstwa. Nic tu się nie klei. Przesłuchania nie wnoszą niczego nowego. Upłynie dużo czasu zanim wpadną na to, że rozwiązania zagadki należy szukać w przeszłości.

I tym razem autorka zaserwowała czytelnikom skomplikowaną i bardzo ciekawą zagadkę kryminalną. Z każdą stroną jest coraz więcej niewiadomych, akcja się zagęszcza, bo chociaż stopniowo poznajemy  przeszłość sprawców, to wciąż nie wiadomo, kto i za co ich ściga. W tle przewijają się gangi motocyklowe, przedstawiciele półświatka, szemrane postacie. Według mnie, to jedna z mroczniejszych części tego cyklu. Jeśli znacie poprzednie części, wiecie, że warto, jeśli nie znacie, powinniście dać szansę Jungsted. Nie jest to może klasa Nesbo, ale gwarantuje rozrywkę na dobrym poziomie.

O innych powieściach w cyklu, przeczytacie tutaj:

  1. Niewidzialny
  2. Niewypowiedziany
  3. We własnym gronie
  4. Umierający dandys
  5. Słodkie lato
  6. Upadły anioł
  7. Podwójna cisza
  8. Niebezpieczna gra

Jedna odpowiedź do “Czwarta ofiara, Mari Jungstedt”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *