Czytelniczka znakomita, Alan Bennett

Media Rodzina, 2010

Czas nagrania: 3 godz. 53 min. Czyta: Anna Seniuk

Wydanie książkowe, liczba stron: 112

W telegraficznym skrócie: to książka o tym, jak angielska królowa zapałała miłością do książek. Jednak książka warta jest szerszego opisu, ponieważ dostarczyła mi / nam kliku godzin rozrywki.

Dzięki swoim wszędobylskim i hałaśliwym psom królowa odkrywa bibliobus zatrzymujący się raz w tygodniu w okolicy pałacu Buckingham. Czując się zobowiązana wobec miłego bibliotekarza, wypożycza książkę. W bibliobusie, oprócz królowej, znajduje się tylko jeden czytelnik – Norman, który w pałacu pełni funkcję podkuchennego, co sprawia, że ma niewiele czasu na czytanie. Królowa postanawia zmienić ten stan rzeczy, ponieważ uważa Normana za szalenie inteligentnego człowieka.

Czytanie z grzeczności przeradza się u królowej w prawdziwą pasję. Jej nowe hobby sprawia, że wiele osób z jej otoczenia zaczyna posądzać monarchinię o demencję starczą. Sama królowa nigdy nie czuła się lepiej niż wtedy, kiedy odkryła potencjał literatury. Nowe hobby dodaje jej pewności siebie, przysparza wielu tematów do rozmów z dyplomatami i artystami. Królowa zauważa także, że jedna książka prowadzi do następnych. Za dostarczanie interesujących książek odpowiedzialny jest Norman.

Cała książka jest gloryfikacją czytania. Pokazuje również, że pasję można odnaleźć także w starszym wieku i nigdy nie jest za późno na hobby. Najbardziej osobliwą kwestią są postawy innych mieszkańców pałacu wobec tego, wydawałoby się, niegroźnego hobby królowej. Opinie na ten temat w większości są negatywne – królową posądza się o zdziwaczenie i demencję. To ciepła powieść z happy / surprising endem, po którą chętnie sięgną wszystkie mole książkowe. Ja miałam audiobooka, którego polecam, bo interpretacja Anny Seniuk dodaje książce uroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *