Czytelniczka znakomita, Alan Bennett

Media Rodzina, 2010

Czas nagrania: 3 godz. 53 min. Czyta: Anna Seniuk

Wydanie książkowe, liczba stron: 112

W telegraficznym skrócie: to książka o tym, jak angielska królowa zapałała miłością do książek. Jednak książka warta jest szerszego opisu, ponieważ dostarczyła mi / nam kliku godzin rozrywki.

Dzięki swoim wszędobylskim i hałaśliwym psom królowa odkrywa bibliobus zatrzymujący się raz w tygodniu w okolicy pałacu Buckingham. Czując się zobowiązana wobec miłego bibliotekarza, wypożycza książkę. W bibliobusie, oprócz królowej, znajduje się tylko jeden czytelnik – Norman, który w pałacu pełni funkcję podkuchennego, co sprawia, że ma niewiele czasu na czytanie. Królowa postanawia zmienić ten stan rzeczy, ponieważ uważa Normana za szalenie inteligentnego człowieka.

Czytanie z grzeczności przeradza się u królowej w prawdziwą pasję. Jej nowe hobby sprawia, że wiele osób z jej otoczenia zaczyna posądzać monarchinię o demencję starczą. Sama królowa nigdy nie czuła się lepiej niż wtedy, kiedy odkryła potencjał literatury. Nowe hobby dodaje jej pewności siebie, przysparza wielu tematów do rozmów z dyplomatami i artystami. Królowa zauważa także, że jedna książka prowadzi do następnych. Za dostarczanie interesujących książek odpowiedzialny jest Norman.

Cała książka jest gloryfikacją czytania. Pokazuje również, że pasję można odnaleźć także w starszym wieku i nigdy nie jest za późno na hobby. Najbardziej osobliwą kwestią są postawy innych mieszkańców pałacu wobec tego, wydawałoby się, niegroźnego hobby królowej. Opinie na ten temat w większości są negatywne – królową posądza się o zdziwaczenie i demencję. To ciepła powieść z happy / surprising endem, po którą chętnie sięgną wszystkie mole książkowe. Ja miałam audiobooka, którego polecam, bo interpretacja Anny Seniuk dodaje książce uroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *