Dlaczego oczy kota świecą w nocy?, Dorota Sumińska

Wydawnictwo Literackie, 2015

Liczb stron: 93

Lubię książki Doroty Sumińskiej, ponieważ ciepło opowiada o zwierzętach, traktuje je z szacunkiem i potrafi zainteresować ich zwyczajami. Lubię też jej książki autobiograficzne i dotyczące dziejów jej rodziny. Długo więc nie wzbraniałam się przed książeczką dla dzieci.

Treść dotyczy głównie świata zwierząt – wodnych, lądowych, egzotycznych, udomowionych. Przedstawiona jest na zasadzie pytań i odpowiedzi i dotyczy wielu aspektów ich życia. Dowiadujemy się jakie zwyczaje mają poszczególne gatunki, co jedzą, gdzie sypiają, do czego służą im nietypowe części ciała takie jaki trąba czy kolce.  Dorota Sumińska nie unika również tematu śmierci – tłumaczy odchodzenie zwierząt, ponieważ dzieci prędzej czy później zmierzą się z problemem śmierci pupila. Wszystko, o czym mowa, napisane jest językiem zrozumiałym dla dziecka, ale bez zbytnich uproszczeń, zdrobnień i infantylizmu. Może być wstępem do rozmowy z rodzicami podczas wspólnego czytania, bądź samodzielną lekturą dziecka – ułatwią ją duże literki.

Autorka nie tylko opowiada o zwierzętach. Uczy je też obserwować, wskazuje na cechy charakterystyczne gatunków, rozbudza zainteresowanie u dzieci. Wspomnieć też MUSZĘ o ilustracjach. Rozpływam się nad nimi, bo są wspaniałe – wyraźne, kolorowe, lekko bajkowe, często zajmują całą stronę. Ilustratorką książki jest Joanna Żero. Podsumowując – ciekawa, kształcąca, ładna książeczka, którą przeczytałam z dużą przyjemnością i która na pewno spodoba się każdemu dziecku, uważającemu się za przyjaciela zwierząt.

Jedna odpowiedź do “Dlaczego oczy kota świecą w nocy?, Dorota Sumińska”

  1. Również bardzo lubię autobiografie Pani Doroty Sumińskiej, mam też kilka jej książek o zachowaniu kotów i psów. Nie spotkałam się jeszcze z tą książką dla dzieci, a sądząc po okładce i Twoich słowach o ilustracjach jest ona warta uwagi. Jeśli gdzieś na nią trafię to na pewno się z nią zapoznam 🙂
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *