Dobra świnka, dobra, Sy Montgomery

Marginesy, 2015

Liczba stron: 284

Christopher Hogwood jest świnią, której trafiła się główna nagroda na loterii życia – zamiast do rzeźni, trafiła do chlewika rodziny, która ze względów religijnych i światopoglądowych nie spożywa wieprzowiny.

Sy Montgomery, przyrodniczka, podróżniczka i pisarka, autorka książek o zwierzętach i naturze przeznaczonych dla dorosłych i dla dzieci, postanawia adoptować małą świnkę z zaprzyjaźnionej farmy. Wybór pada na najbardziej cherlawego prosiaczka, takiego, który nie ma szans na przeżycie bez pomocy człowieka. Nie większy od kota Christopher balansuje na granicy życia i śmierci, gdy w pudełku po butach przyjeżdża do nowego domu. Rozpoczyna się zakończona sukcesem walka o życie zwierzątka oraz niekończąca się seria pytań o to, co Sy i Howard zamierzają zrobić ze świnią. Niewielu ludzi pojmuje, że nie planują przerobić jej na szynkę. Wkrótce jednak nawet najbardziej sceptyczni poddają się urokowi Christophera, który w życiu ceni proste przyjemności – dobre jedzenie i drapanie po brzuszku.

Dzięki ucieczkom z zagrody Christopher staje się znany w całej okolicy, dzięki popularności książek i filmów Sy, zyskuje ogólnokrajową sławę. Ogromny apetyt świnki zaspokajają sąsiedzi z bliższej i dalszej okolicy zbierając dla niego resztki ze stołów. Wszyscy są mile widziani w chlewiku i pod drzewem, gdzie Christopher spędza ciepłe dni. „Dobra świnka, dobra” to kronika życia Christophera i jego ludzkiej rodziny. Wypełniają ją radości związane ze świnką – jej psoty, nielegalne eskapady po okolicy, przyjazne nastawienie do dzieci i rozkosz czerpana z zabiegów pielęgnacyjnych. Słodycz i radość równoważą fragmenty dotyczące przykrych konfliktów rodzinnych Sy i Howarda, chorób i śmierci ich bliskich, życiowych rozterek oraz codziennych smutków.

Tytułowym bohaterem jest świnia i wokół niej snuje się opowieść. Nie można jednak zapomnieć, że ta świnia zamieszkała w ludzkiej rodzinie jako jej pełnoprawny członek i pupilek. Dlatego należy mieć świadomość, że historia Christophera jest ściśle związana z ludźmi. Dodanie do książki wątków autobiograficznych przydało opowieści dramaturgii i wyszło jej na dobre. Chociaż nie każdy czytelnik pragnąłby opiekować się świnią, to każdy jest w stanie zrozumieć motywacje Sy i jej światopogląd. To ciepła, wzruszająca książka dla tych którzy kochają zwierzęta i przejmują się ich losem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *