Dom z papieru, Carlos Maria Dominguez

Pięknie wydana niewielka książka Domingueza to opowieść dla miłośników książek. Narrator podąża tropem sfatygowanej powieści Conrada, książki, która nadeszła z Ameryki Południowej na adres jego tragicznie zmarłej koleżanki Blumy Lennon. Dedykacja wskazuje kim jest nadawca, jednak nic nie wiadomo o powodach nadania tej osobliwej przesyłki. Narrator pragnie zbadać losy tej powieści oraz powody, dla których doznała tak wielu zniszczeń. Udaje się w podróż i dociera do prawdy o książce poprzez relacje kilku znajomych lub nowo poznanych bibliofilów.

„Dom z papieru” jest przestrogą dla moli książkowych, zbieraczy, kolekcjonerów, miłośników stosów i stosików książkowych. Autor posługując się pięknym, malowniczym językiem, podobnym do języka Mario Llosy, opisuje kilka typów obsesyjnych zbieraczy książek. Wskazuje też kierunek w jakim może podążyć to pozornie spokojne hobby.

Książki mogą zmienić życie człowieka, niekoniecznie na lepsze. Książki mogą opętać, omamić i zdominować wszystkie sfery życia – tak jak w przypadku Brauera, który to nadał przesyłkę ze zniszczonym tomem. Książka może też zabić jak zabiła Blumę Lennon, która zginęła pod kołami samochodu czytając w drodze tom wierszy Emily Dickinson.

Polecam lekturę wszystkim tym, którzy ponad książkami nie dostrzegają świata. Może nie jest jeszcze dla Was za późno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *