Dotknąć prawdy, Antoinette van Heugten

Mira, 2011

Liczba stron: 474

Syn Danielle, Max cierpi na zespół Aspergera. Z wiekiem choroba przyjmuje niepokojący obrót, bo oprócz licznych niepowodzeń w szkole i w relacjach rówieśniczych u chłopca zaczynają pojawiać się skłonności samobójcze i staje się bardziej agresywny. W takiej sytuacji Danielle, która pracuje w nowojorskiej kancelarii prawniczej, postanawia wykorzystać zaległy urlop i wyjechać z synem do renomowanej kliniki psychiatrycznej Maitland w Plano w stanie Iowa. Liczy na wsparcie i wskazówki co do dalszego leczenia syna.

Na miejscu okazuje się, że szpital i jego pracownicy robią niezbyt pozytywne wrażenie na prawniczce, przede wszystkim dlatego, że ograniczają znacznie jej kontakty z Maxem. Lekarze postanawiają zastosować u nastolatka nową kombinację leków i poddać go ciągłej obserwacji na oddziale zamkniętym. Tylko dzięki wsparciu innej matki Danielle daje sobie radę. Jednak pobyt w Plano zmienia się dla niej w prawdziwy koszmar, gdy Max zostaje posądzony o zamordowanie innego pacjenta szpitala.

Książka „Dotknąć prawdy” to powieść kryminalna. Duża jej część odbywa się na sali sądowej. Wiele miejsca poświęca się zdobywaniu dowodów oraz emocjom jakie przeżywa matka, której dziecko zostało posądzone o morderstwo. Danielle złamie wszelkie zasady i zakazy byle tylko udowodnić niewinność syna. I choć bardzo szybko wiadomo kogo winić za popełnienie tej zbrodni, to okazuje się, że prawda o tej osobie jest straszniejsza niż można było się spodziewać. Autorka szykuje prawdziwą niespodziankę pod koniec książki.

W kontekście tego co ostatnio czytałam o procedurach sądowych, rozprawa wstępna, której szczegółowy opis znajduje się pod koniec powieści, przypomina trochę farsę. Jednak trzeba przyznać, że pisarka potrafi dozować napięcie i podwyższać poziom emocji u czytelnika. I chociaż osobiście nie przekonałam się do głównej bohaterki, to książkę przeczytałam z zaciekawieniem prawie tak wielkim jak wtedy, gdy kilkanaście lat temu pochłaniałam książki Johna Grishama. To rewelacyjna pozycja dla tych, którzy szukają porządnej rozrywki na wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *