Dziesięć tańczących kobiet, Jacek Marczyński

dziesięć tańczących kobiet jacek marczynskiAxis Mundi & Opera Narodowa, 2016

Liczba stron: 208

Isadora Duncan, Martha Graham, Marie Rambert, Margot Fonteyn, Maja Plisiecka, Alicia Alonso, Pina Bausch, Anne Terese de Keersmaeker, Sasha Waltz i Bronisława Niżyńska – to bohaterki tej książki, subiektywnie wybrane przez Jacka Marczyńskiego. Dziesięć niesamowitych życiorysów, nietuzinkowych postaci, reformatorek baletu i tańca współczesnego.

Przyjęta w książce konwencja pozwoliła na zamieszczenie jedynie skrótowych życiorysów bohaterek oraz ich najważniejszych osiągnięć. Wystarcza to jednak do zbudowania sobie wyrazistego obrazu każdej z pań. Autorowi udało się tak przedstawić tancerki, by zaintrygować czytelnika ich życiem osobistym oraz zawodowym. Wiele z nich miało tragiczne życiorysy, dotykały ich takie dramaty jak śmierć najbliższych, nieudane związki, zdrady, przymusowa emigracja, uzależnienia, skandale. A jednak każda z nich przeszła do historii nie za sprawą skandali, lecz tego, jak została zapamiętana na scenie i jako choreografka licznych przedstawień.

W książce autor zawarł sporo ciekawostek, lecz także wielką ilość wiedzy merytorycznej. Chociaż niektóre nazwiska tancerek niewiele mi mówiły, nie jestem bowiem znawczynią tematu, „Dziesięć tańczących kobiet” od początku do końca czytałam z wielkim zainteresowaniem. Podobały mi się nie tylko wątki obyczajowe. Z uwagą pochłaniałam fragmenty opisujące choreografię i scenografię, nowatorskie podejście do tańca, ruchu, przestrzeni scenicznej, ciała i rekwizytów.

Prawie wszystkie bohaterki książki zakładały swoje szkoły tańca, reżyserowały przedstawienia, odnosiły sukcesy na całym świecie. Kilka z nich wciąż aktywnie działa na scenach światowych. Wszystkie potrafiły w bardziej lub mniej udany sposób połączyć życie rodzinne z ciężką pracą. Żadna nie myślała o emeryturze i wycofaniu się z zawodu, bo praca była ich największą  życiową pasją.

Polecam tym, którzy pasjonują się tańcem, polecam również tym, którzy lubią czytać ciekawe życiorysy. Ja po lekturze tej książki mam ochotę na poznanie rozszerzonych biografii niektórych tancerek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *