Dzikusy. Tom 1, Sabri Louatah

dzikusyWAB, 2017

Liczba stron: 302

Tłumaczenie: Beata Geppert

Przedziwna książka. Odpychająca i przyciągająca zarazem. Pełna nawiązań do nieznanej mi kultury, wnikająca w świat mniejszości kabylskiej żyjącej we Francji. Książka była hitem w tym kraju. U nas przeszła bez echa. I jakoś szczególnie mnie to nie dziwi. Mam wrażenie, że ten pierwszy tym jest zaledwie wstępem do dalszych, być może bardziej dynamicznych scen.

Akcja powieści zamyka się w ciągu kilkudziesięciu godzin. W przeddzień wyborów prezydenckich kabylska rodzina przygotowuje się do przyjęcia weselnego. Cała rodzina Narruszów zbiera się w jednym miejscu i wymienia uwagami o sytuacji politycznej, najnowszych plotkach o znajomych i członkach rodziny. Dowiadujemy się między innymi, kto jest ukrywającym się homoseksualistą, która z pań umówiła się z mężczyzną za pomocą portalu randkowego i poznajemy jednego z młodszych mężczyzn na weselu, Karima, którego cały czas dręczy jakiś niewypowiedziany problem. Generalnie większość mężczyzn ekscytuje się wyborami, ponieważ po raz pierwszy w historii może je wygrać kandydat będący muzułmaninem. Kobiety bardziej ekscytują się przebiegiem imprezy i obgadywaniem rodziny panny młodej. W tle obserwujemy jeszcze pechowy dzień transwestyty, który również pojawi się w okolicach pana młodego oraz gangsterów, którzy są najbardziej tajemniczy.

Zagubiony młody człowiek i wielka polityka – to główne tematy opisane na drobiazgowo oddanym tle społecznym dotyczącym miejsca mniejszości narodowej we Francji. Przez całą książkę czekamy na moment, gdy stanie się coś ważnego, doniosłego, bo też cała książka jest wstępem do wielkiego zdarzenia. Niestety, gdy do niego dochodzi, książka się kończy. A kolejnego tomu na razie nie widać. Pewnie zanim się pojawi, zdążę zapomnieć to, co czytałam. Tym bardziej, że egzotycznie brzmiące imiona plątały mi się do samego końca. Książka dla wytrwałych i dla tych, którzy tropią literackie hity na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *