Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią, Boguś Janiszewski

ekonomia boguś janiszewskiPublicat, 2016

Liczba stron: 143

Jeśli twoje dziecko sądzi, że pójście do bankomatu rozwiązuje większość finansowych problemów, to książka dla niego.  Według autora najlepszymi odbiorcami będą dzieci w wieku od 10 do 14 lat, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, żeby książkę przeczytali starsi i młodsi.

eko1

Została ona podzielona na kilka rozdziałów. Pierwszy to „Pieniądze”, w którym zamieszczono rys historyczny wyjaśniający skąd wzięły się pieniądze i czy można je bezkarnie drukować. Stąd przechodzimy do pojęcia inflacji oraz niewidzialnych pieniędzy w obrocie bezgotówkowym. Posiadanie i wydawanie pieniędzy wiąże się z tym, czego my dorośli nie lubimy, a dzieci praktycznie nie ogarniają – z podatkami. Po co są i dlaczego trzeba je płacić? Co to jest czarny rynek i raj podatkowy? Znajdziemy tu również różne absurdalne podatki nakładane w przeszłości i obecnie w różnych krajach.

eko3

Czym się różni budżet domowy od budżetu państwa? Co to jest konsumpcja i czy nastolatek jest w stanie ją ograniczyć? (nie!) Czy można wpaść w dziurę budżetową i czy państwo może zbankrutować? A gospodarka? Co to takiego? Zajmuje się nią jeden z rozdziałów. Czym jest PKB i jak można ożywić podupadającą gospodarkę kraju? Na koniec zdawałoby się proste pojęcie – bank. Ale czy tak naprawdę umielibyśmy sami wytłumaczyć dziecku jak bank zarabia? I co to są te stopy? Lepsze mniejsze czy większe?

eko4

Według mnie prościej już się nie da. Wszystko, co trzeba wiedzieć o ekonomii nie będąc ekonomistą zostało zawarte w tej książce i przedstawione w sposób zabawny i nieskomplikowany. Są tu liczne przykłady, rysunki, które pomagają zrozumieć tekst* oraz fajne dygresje na marginesach.  Ekonomia na wesoło, na pewno spodoba się dzieciom. Nie trzeba tej książki czytać od deski do deski. Można po prostu przerzucać strony i zatrzymywać się na tym, co dziecko zainteresuje. Można korzystać z niej jak z leksykonu, dzięki któremu nie damy się zaskoczyć pytaniom o takie aspekty ekonomii, o których nie mamy pojęcia, lub nie umiemy prosto wytłumaczyć tego, co wiemy. Warto!

  • ilustrował Max Skorwider

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *