Fun Home. Tragikomiks rodzinny, Alison Bechdel

Timof i Cisi Wspólnicy, 2009

Liczba stron: 247

Alison Bechdel w „Fun Home” portretuje swoją własną rodzinę, koncentrując się na okresie dzieciństwa spędzonego na tyłach rodzinnego domu pogrzebowego. W swojej opowieści skupia się przede wszystkim na relacjach między młodą Alison, a jej ojcem – nauczycielem angielskiego. Przy okazji pokazuje powierzchowność związku między rodzicami. Największą jednak wagę przywiązuje do rodzącej się w niej skłonności homoseksualnej oraz odkrywaniu podobieństw u ojca, który przez te wszystkie lata ukrywał swoje związki z mężczyznami, udając przykładnego ojca, męża, obywatela.

Tragiczna, prawdopodobnie samobójcza śmierć ojca, skłania Alison do refleksji nad ich wzajemnymi relacjami. Czy pedanterią, skłonnością do nadmiernego dbania o estetykę otoczenia oraz własny wygląd, ojciec wysyłał sygnały o homoseksualnym podtekście? Czy sugerując Alison takie, a nie inne lektury, próbował wybadać jak potoczy się jej życie seksualne? Czy mógł przypuszczać na podstawie zachowania i zainteresowań Alison, że córka zostanie lesbijką?

Ta chwilami zabawna, chwilami gorzka opowieść o dorastaniu przesycona jest odniesieniami do rozmaitych dzieł literackich, gęsta od nawiązań i cytatów z takich klasyków jak Joyce czy Proust. Alison wspominając swoje dziecięce lata dopiero teraz dostrzega to, czego nie widziała będąc dzieckiem – dociera pod wierzchnią warstwę nagromadzonych niedomówień. Grzebanie w sprawach rodzinnych nie jest łatwe, wymaga bowiem przewartościowania swoich poglądów i wspomnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *