Gangsterzy, Klas Ostergren

Dodo Editor, 2011

Liczba stron: 428

„Gentlemani” kończą się zniknięciem Henrego oraz pobiciem Klasa, który chroni się w pustym mieszkaniu należącym do przyjaciela. Dochodzi także do spotkania Maud – kochanki Henrego z Klasem. W „Gangsterach” autor kontynuuje niektóre wątki – szczególnie te dotyczące znajomości z Maud, a także pokazuje konsekwencje igrania z ludźmi stojącymi u sterów władzy i zajmujących się biznesem.

Autor wywraca do góry nogami wszystko, co dotychczas wiemy o braciach Morgan i samych „Gentlemanach,” którzy mieli być kroniką znajomości Ostergrena z Morganami oraz zapisem wszystkiego, czego autor dowiedział się o swoich przyjaciołach. Narrator wprowadza nas w podejrzany świat polityki i machlojek na najwyższych szczeblach.

Większa część akcji dzieje się 20 lat po zakończeniu pierwszej części, a przyczynkiem do wspomnień i retrospekcji jest zniknięcie dziewczyny syna Maud. Jej ojciec ma powody aby przypuszczać, że w zaginięciu dwudziestolatki brały udział osoby związane z siłami, które zaszkodziły Morganom. Wzywa do siebie Klasa. Duża część książki jest zapisem ich rozmowy.

Autor porusza wiele wątków. Zdziwi Was szeroki wachlarz tematów poruszanych w książce. Ten, kto nastawił się na gangsterskie akcje i demaskatorską opowieść o służbach specjalnych działających w imieniu ludzi dzierżących władzę i dysponujących wielkimi pieniędzmi może zostać zaskoczony wszechstronnością tej powieści. Mnie najbardziej zapadły w pamięć wątki dotyczące skomplikowanych relacji między narratorem a Maud oraz te związane z tworzeniem powieści. Autor sporo miejsca poświęca także kiełkującym ruchom ekologicznym oraz kwestii świadomości zagrożeń, które niesie ze sobą cywilizacja.

Klas Ostergren dotychczas nie był tłumaczony na język polski, chociaż jest pisarzem znanym niemal na całym świecie. Dobrze się stało, że wreszcie możemy poznać pisarstwo tego autora, który w niewymuszony sposób i z wdziękiem porusza sprawy istotne i przeplata je wątkami lekkimi, podszytymi humorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *