Ghost World, Daniel Clowes

Kultura Gniewu, 2006

Liczba stron: 80

Komiks, na podstawie którego nakręcono film pod tym samym tytułem, dotyczy dojrzewania i wkraczania w dorosłość. Wybory, jakich dokonują dwie nastoletnie bohaterki Enid i Rebecca dotyczą spraw małych i tych wielkich, które mogą rzutować na całe ich przyszłe życie. Małe wybory dotyczą na przykład koloru włosów i ekscentrycznego wyróżniającego stroju, charakterystycznego dla bardziej przebojowej Enid, restauracji, w której dziewczyny będą spędzać czas, czy znajomych, z którymi warto lub nie warto się zadawać.

Wybory poważne dotyczą przyszłości – studiów, które Enid ma podjąć za namową ojca w mieście odległym od aktualnego miejsca zamieszkania czy partnera do inicjacji seksualnej. Istotnym problemem dziewczyn jest seksualność oraz brak odpowiednich chłopaków.

Ghost World to świat otaczający główne bohaterki, chwilami straszny i paskudny, jak wtedy, gdy spotykają zakamuflowanego pedofila, chwilami zabawny i wyluzowany, jak w klimatycznej kafejce w stylu lat siedemdziesiątych, czasami zagadkowy, jak wtedy, gdy popadają w fascynację przedziwną parą, którą nazywają „Satanistami”. Jaki świat czeka na Enid i Rebeccę i czy ich przyjaźń ma szansę przetrwać w całym tym chaosie dnia powszedniego? Zapraszam do lektury, czas poświęcony na ten komiks na pewno nie będzie stracony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.