Ghost World, Daniel Clowes

Kultura Gniewu, 2006

Liczba stron: 80

Komiks, na podstawie którego nakręcono film pod tym samym tytułem, dotyczy dojrzewania i wkraczania w dorosłość. Wybory, jakich dokonują dwie nastoletnie bohaterki Enid i Rebecca dotyczą spraw małych i tych wielkich, które mogą rzutować na całe ich przyszłe życie. Małe wybory dotyczą na przykład koloru włosów i ekscentrycznego wyróżniającego stroju, charakterystycznego dla bardziej przebojowej Enid, restauracji, w której dziewczyny będą spędzać czas, czy znajomych, z którymi warto lub nie warto się zadawać.

Wybory poważne dotyczą przyszłości – studiów, które Enid ma podjąć za namową ojca w mieście odległym od aktualnego miejsca zamieszkania czy partnera do inicjacji seksualnej. Istotnym problemem dziewczyn jest seksualność oraz brak odpowiednich chłopaków.

Ghost World to świat otaczający główne bohaterki, chwilami straszny i paskudny, jak wtedy, gdy spotykają zakamuflowanego pedofila, chwilami zabawny i wyluzowany, jak w klimatycznej kafejce w stylu lat siedemdziesiątych, czasami zagadkowy, jak wtedy, gdy popadają w fascynację przedziwną parą, którą nazywają „Satanistami”. Jaki świat czeka na Enid i Rebeccę i czy ich przyjaźń ma szansę przetrwać w całym tym chaosie dnia powszedniego? Zapraszam do lektury, czas poświęcony na ten komiks na pewno nie będzie stracony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *