Gorzka miłość, Monika Warneńska

Poradnia K, 2010

Liczba stron: 237

„Gorzka miłość” to pierwsza książka Moniki Warneńskiej, jaką miałam możliwość przeczytać. Obawiałam się trochę słowa „romans”, jakim określono tę powieść w zbiorach bibliotecznych, bo do tego słowa podchodzę z dużą niechęcią. Jednak okazało się być lepiej, niż mogłam się spodziewać. Owszem, książka traktuje o miłości, ale przede wszystkim ukazuje dzieje dwóch rodzin połączonych ze sobą dramatycznym wydarzeniem o podłożu historycznym.

Tuż przed wybuchem stanu wojennego Andrzej, syn lekarzy, obecnie przebywających na zagranicznym kontrakcie, pragnie poślubić swoją narzeczoną Agatę i zamieszkać z nią w Warszawie. Agata pragnie tego samego, chętnie przeprowadzi się z Dolnego Śląska do stolicy. Na razie Andrzej swoją wybrankę przedstawia nestorce rodu, babci Zuzannie. Dziewczyna zjednuje sobie przychylność starszej kobiety, a jednocześnie pragnie poznać tragiczną wojenną i powojenną historię babci i jej męża, zamordowanego w czasach stalinizmu, kiedy  byłych oficerów AK traktowano jako zdrajców i wrogów Polski Ludowej.

Losy Agaty i Andrzeja zostaną mocno splątane, małżeństwo zawiśnie na włosku, a najwięcej szkód wyrządzi obu rodzinom przeszłość, wciąż zbierająca swoje żniwo kilka pokoleń później. Nadciągająca groźba wojny domowej w kraju i niepewna sytuacja, sprawią, że wszystkim przyjdzie podejmować bardzo trudne, wiążące na długo decyzje.

Słowo „romans” nie okazało się pechowe i książkę przeczytałam z przyjemnością. Nie omieszkam jednak dodać, że nie obyło się w niej bez kilku dramatycznych, a przewidywalnych i oklepanych scen typowych dla książek o trudnej miłości, które jednak skwitowałam ironicznym uśmiechem i wzruszeniem ramion, bo w ogólnym oglądzie książka jak najbardziej się broni. Bardzo mi się podobało przedstawienie tła historycznego Polski lat pięćdziesiątych oraz osiemdziesiątych, powiązanych za pomocą wątku polityczno-historycznego. Stanowczo opowiadam się za książkami, które mają w tle najnowszą historię kraju. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *