Grochów, Andrzej Stasiuk

 

Czarne, 2012

Czas nagrania: 1 godz. 53 min. Czyta Mirosław Baka

Liczba stron: 96

Wysłuchałam tej książki prawie miesiąc temu. Nie spisałam wrażeń na gorąco, bo musiałam poukładać swoje myśli, przeżyć i przeżuć treść. I choć jest to zaledwie książeczka, to daje dużo do myślenia – treści ma na miesiąc z okładem. A i na później zostanie.

Na ten niewielki tom składają się cztery opowiadania o wspólnej tematyce. Tematyce iście listopadowej. To książka o odchodzeniu, o pożegnaniach, o żalu, że się nie zdążyło powiedzieć tego, co należało powiedzieć i co należało zrobić. To książka o umieraniu, ale nie o rozpaczy. Raczej o tym jak pogodzić się z nieuchronnym. Padają tam słowa „Nie od razu jesteśmy śmiertelni. Wtedy nie byliśmy,” które rzuciły mną o ścianę i uświadomiły coś, o czym rzadko dotąd myślałam.

Cztery opowiadania to cztery rozstania – najpierw Stasiuk pisze o swojej babce – pisze o tym jaka była i w co wierzyła. Pisze o swoim zdychającym psie, o trudnych decyzjach jakie przyszło im podjąć, czy skrócić cierpienia staruszce czy pomóc jej w ostatnich dniach i pozwolić na odchodzenie zgodne z naturą? W końcu pisze o swoich przyjaciołach wspominając chwile młodości spędzane na warszawskim Grochowie oraz wspólne rozmowy i podróże. Po tych, którzy odeszli pozostaje nienasycenie.

Stasiuk w „Grochowie” jest pisarzem lirycznym, pełnym refleksji i sięgającym w głąb siebie. Przy tym zasięg jego prozy jest tak duży, że sięga także w głąb duszy swoich czytelników. Postrzegam te opowiadania jako pewien rodzaj prozy terapeutycznej. Sam Stasiuk mówi:

„Kiedyś nas nie będzie. Są ludzie i zdarzenia, które pomagają nam przyzwyczaić się do tej myśli. Bo to w końcu przychodzi. I to tak jakoś szybko i zwyczajnie, jakby zawsze było obok.”

Wciąż trzymam książkę na mp3. Będę do niej wracać.

O lektorze:

Świetnie dobrany do treści. Może to głupie, ale słuchając Baki miałam przed oczami samego Stasiuka, czyli lepiej być nie mogło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *