Hotel Paradise, Martha Grimes

 

Dwunastoletnia Emma Graham mieszka w Hotelu Paradise nad jeziorem. Hotel należy do jej rodziny i wszyscy pomagają w prowadzeniu tego interesu. Do jej obowiązków należy pomoc w przygotowywaniu posiłków oraz obsługiwanie klientów w ich trakcie. Nie chodzi do szkoły w czasie sezonu turystycznego, więc ma mnóstwo czasu.

Jest dziewczyną inteligentną, świadomą swoich wad i zalet, umiejącą zjednywać sobie ludzi, aczkolwiek nie ma zbyt wielu znajomych w swoim wieku. Najbardziej lubi przebywać i rozmawiać z osobami starszymi – szeryfem Samem, kelnerką Maud, starszymi paniami prowadzącymi małe sklepiki.

Emma ma dużą swobodę ruchów, nikt jej nie kontroluje i nie rozlicza z czasu spędzonego poza hotelem. Trochę z nudów, trochę z zaciekawienia, postanawia zająć się tajemniczym utonięciem dziewczynki w Jeziorze Duchów. Wydarzenie to miało miejsce czterdzieści lat wcześniej, a okoliczności śmierci dziewczynki nigdy nie zostały wyjaśnione.

Aby dowiedzieć się czegoś o zmarłej dziewczynce i ciotkach, z którymi mieszkała w domu na skraju jeziora, Emma musi odbyć kilka niedalekich podróży do Cold Flat Junction oraz odwiedzić niektórych starszych mieszkańców miasteczka. Nie może liczyć na pomoc zaprzyjaźnionego szeryfa, ponieważ w tamtym czasie  nie pracował jeszcze w mieście. Poza tym, jego uwagę całkowicie zaprząta sprawa zamordowanej w miasteczku niezidentyfikowanej dziewczyny.

Martha Grimes i jej pisarstwo spodobało mi się przy okazji czytania pierwszej z cyklu angielskich powieści z Richardem Jurym „Pod Huncwotem”. Tutaj mamy prowincjonalną Amerykę lat sześćdziesiątych odmalowaną z dużą dbałością o szczegóły. Jest to powieść adresowana ni to do nastolatków, ni to do dorosłych. Raziło mnie, że opisy i akcja są trochę zbyt rozwlekłe i powtarzalne. Z drugiej strony leniwie rozwiązywana zagadka z przeszłości splątana z nową zbrodnią wciąga i każe czytelnikowi towarzyszyć Emmie w jej rozterkach i odkryciach. Na pewno dokończę ten trzytomowy cykl amerykański, bo mam już na półce kolejny tom „Stacja Cold Flat Junction”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *