Jabłko, Michel Faber

jabłko faber

 „Czytanie z natury jest przyznaniem się do porażki i rytuałem samoupokorzenia – bo człowiek czytający pokazuje, że cudze historie są ciekawsze niż jego własne życie.”

Takie zdanie znalazłam w tytułowym opowiadaniu.

„Jabłko” nie jest bezpośrednią kontynuacją losów bohaterów książki „Szkarłatny płatek i biały”, aczkolwiek nawiązuje do wydarzeń i bohaterów z powieści. Niewielka książka składa się ze zbioru siedmiu opowiadań, z których kilka pokazuje losy postaci po zakończeniu „Płatka”, a kilka jeszcze przed wydarzeniami opisanymi w powieści.

Oczekiwałam, że poznam dalsze losy Sugar i Sophii oraz upewnię się co do losu Agnes. Autor już w prologu pozbawia złudzeń i radzi przesterować nadzieje związane z tym zbiorem opowiadań. Te krótkie formy pozwalają głębiej zajrzeć w dusze bohaterów. A to też dużo.

„Jabłko” to ciekawa lektura – nawet dla kogoś, kto nie z założenia nie czyta opowiadań i jest antyfanką tej formy literackiej (czyli dla mnie). Książka może spodobać się osobom, które nie znają bohaterów z wcześniej wydanej powieści, jednak naprawdę przypadnie do gustu tym osobom, które są już po jej lekturze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *