Świat Książki, 2011
Czas nagrania: 9 godz. 54 min. Czyta Krzysztof Wakuliński.
Liczba stron: 336
Sięgając w bibliotece po tego audiobooka nie wiedziałam za bardzo czego się spodziewać. Wiedziałam, że powstał film o takim tytule, na którejś z półek widziałam również wydanie książkowe „Jak zostać królem.” Szczerze powiedziawszy nawet nie zdawałam sobie sprawy, że jest to książka na faktach i że opowiada o prawdziwym królu Anglii. (Wyszło jaką jestem ignorantką, bo film był oskarowy.) Wybór prawie w ciemno okazał się udany, a ja spędziłam miłe chwile słuchając opowieści o przyjaźni dwóch panów, których tak wiele dzieliło.
„Jak zostać królem” to historia znajomości Australijczyka Lionela Logue’a i Alberta, Księcia Yorku, który później zasiądzie na angielskim tronie jako Jerzy VI. Wspomniałam już, że wiele ich dzieli. Lionel jest sporo starszy, pochodzi z kolonii angielskiej, nie ma nawet tytułu szlacheckiego, nie może poszczycić się majątkiem ani wpływami. A jednak jest coś co zbliża mężczyzn do siebie i staje się silną podstawą późniejszych bliskich przyjacielskich kontaktów.
Książę Albert ma poważną wadę wymowy – w stresujących momentach bardzo się jąka, co praktycznie uniemożliwia mu wygłaszanie publicznych przemówień i przysparza wielu upokorzeń. I chociaż do tronu jest drugi w kolejce za swoim bratem Edwardem, to sprawowane funkcje publiczne wymagają od niego częstych wystąpień. Z pomocą przychodzi mu Lionel Logue, który jest terapeutą mowy bez dyplomu szkoły medycznej. Częste spotkania i praca nad wymową księcia zbliżają ich do siebie, choć nigdy ich kontakty nie staną się nieformalne. Niespodziewana konieczność objęcia tronu w obliczu abdykacji zakochanego w Wallis Simpson Edwarda VIII, stawia Alberta w sytuacji nie do pozazdroszczenia.
Książka została oparta na zapiskach i listach Lionela do króla i odpowiedziach nadchodzących z pałacu Buckingham. Napisał ją potomek Lionela Logue przy wsparciu pisarza specjalizującego się w biografiach. Książka stanowi udane połączenie ciekawej historii z bogatym tłem społecznym, historycznym, obyczajowym. Opowiada o Australii i Wielkiej Brytanii lat 20 i 30 XX wieku oraz późniejszych latach – w tym latach II wojny światowej i kuluarach polityki brytyjskiej. Opisuje rodzinę króla oraz rodzinę jego terapeuty mowy. To ciepła opowieść o dwóch dobrych ludziach: Albercie, który został królem oraz Lionelu, który został „prawą ręką” króla od spraw przemówień, wystąpień publicznych i radiowych orędzi do narodu.
O audiobooku:
Książka zyskała w wykonaniu pana Wakulińskiego. Czytał w sam raz – nie za szybko, nie za wolno. Jego głos działał na mnie kojąco, ale nie usypiająco. Doskonale dobrany głos do tego rodzaju książki – jeśli możecie wysłuchajcie tej książki zamiast ją czytać.