Jaskinia filozofów, Jose Carlos Somoza

Muza SA, 2004

Liczba stron: 356

Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia związanego z twórczością Somozy. To dopiero druga książka tego autora, którą przeczytałam, chociaż kierowana przeświadczeniem, że „Somoza wielkim artystą jest” w domu zgromadziłam jeszcze kilka pozycji jego autorstwa. Nie mam wątpliwości, że kupowanie książek w ciemno było dobrą decyzją.

„Jaskinia filozofów” to powieść kryminalna, której akcja toczy się w starożytnej Grecji za czasów Platona. Atenami wstrząsa wiadomość o śmierci jednego efeba, ucznia akademii platońskiej. Niepewny przyczyny śmierci swojego ucznia Diagoras zwraca się do Tropiciela Tajemnic (Heraklesa) z prośbą o przeprowadzenie śledztwa. Niestety, nie jest to ostatni przypadek śmiertelny, giną kolejni chłopcy, a ich śmierć wygląda nie mniej zagadkowo. Dochodzenie zabiera filozofujących badaczy w miejsca, istnienia których nawet się nie domyślali. Pozornie spokojne, rozleniwione Ateny aż kipią podskórną energią, która daje swój wyraz w wyuzdanych orgiach, tajnych teatrach oraz miejscach przedziwnych i okrutnych kultów.

„Jaskinia filozofów” to również powieść filozoficzno-psychologiczna. Czytelnik śledzi jej powstawanie – kolejne fragmenty przekładane są z greki przez współczesnego nam Tłumacza, który w przypisach najpierw ekscytuje się odkrywaniem kolejnych znaczeń tekstu, a następnie niepokoi dziwnymi wydarzeniami, które mają miejsce w związku z tłumaczoną przez niego książką.

To książka z podwójnym dnem, żyjąca własnym życiem, zadziwiająca i zdumiewająca. W warstwie językowej jest nieskomplikowana, choć opowiada o odległym okresie historii. W warstwie znaczeniowej zapętla się w najbardziej nieprzewidywanych kierunkach, podejmuje grę z czytelnikiem, czasem sprowadza go na manowce. Stopniowo postać Tłumacza staje się osią powieści i punktem centralnym, a prawdziwe znaczenie tej postaci poznajemy dopiero na samym końcu. Macie ochotę na inteligentną rozrywkę? Polecam wam „Jaskinię filozofów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *