Jazda, John Wray

Nasza Księgarnia, 2010

Liczba stron: 317

Cierpiący na schizofrenię nastolatek ucieka ze szpitala wyruszając na misję zbawienia świata. Will, zwany Lowboyem, przekonany jest, iż tylko on może zapobiec destrukcji ziemi, bo tylko on zna datę i godzinę pożaru, który pochłonie wszystko. Chłopiec wyrusza w podróż metrem, ponieważ podziemia zawsze go fascynowały. Na swojej drodze spotyka postaci zaludniające podziemne korytarze, przestępców oraz wyimaginowane przez siebie jednostki, które prowadzą z nim podstępną grę.

Policja podejmuje poszukiwania chłopca, który może zagrażać sobie i innym. Doświadczony policjant z długim stażem w wydziale do spraw osób zaginionych i poszukiwanych, Ali Lateef, zaczyna od wezwania matki zaginionego. Kiedy policjant dostaje zawiadomienie o tym, że chłopca widziano w podziemiach, zabiera ze sobą matkę Willa. Violet chętnie towarzyszy policjantowi. Między tą parą zaczyna wytwarzać się jakaś dziwna współzależność, a Ali jest wyraźnie zafascynowany tą pozornie bezradną kobietą. Ona jednak coś przed nim ukrywa.

Autor wyraźnie indywidualizuje trzy główne postaci powieści. Każda z nich mówi i myśli w sposób unikalny, posługując się innym słownictwem i składnią. Chory chłopiec myśli, mówi, zachowuje się pozornie chaotycznie, choć on w tym chaosie dostrzega porządek i logikę. Jego matka, z pochodzenia Austriaczka, przekręca idiomy, językiem angielskim posługuje się wciąż niepewnie. Ali Lateef, jako policjant, jest najbardziej uporządkowany, choć fascynacja Violet ma niejaki wpływ na to, o czym myśli i jak postępuje.

Obejmująca jeden dzień akcja powieści przenosi nas z metra i podziemnych tuneli do świata na powierzchni. Żadne z tych miejsc nie jest bezpieczne, bo wszędzie spotkać można ludzi pragnących wykorzystać innych. Gra jaka rozgrywa się pomiędzy Violet a Alim, ma swoje przełożenie na groźne i być może tragiczne w skutkach spotkanie Willa z Emily, jego sympatią. Dziewczyna świadomie igra z niebezpieczeństwem, choć raz cudem uniknęła śmierci po ataku Willa. Co przyniesie ten dzień? Czego nauczy się każdy z bohaterów powieści? Gdzie zawiodą ich ścieżki obrane przez Lowboya? Czy wszyscy wyjdą cało z tego szalonego pościgu bez reguł?

Tak, to niepokojąca książka. Idealna dla tych, którzy szukają w literaturze czegoś odmiennego. Nawet trudno ją zaklasyfikować, bo łączy w sobie elementy powieści drogi, obyczajowej, sensacyjnej i psychologicznej. Przeczytałam ją z zainteresowaniem, do końca wyobrażając sobie coś innego, niż to, co autor postanowił wyjawić na końcu książki. Ta udana gra z czytelnikiem to niezaprzeczalny plus dla książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *