Jeden dzień, David Nicholls

Świat Książki, 2011

Liczba stron: 443

Emma i Dexter. Dexter i Emma. Poznali się i zaprzyjaźnili w dniu ukończenia studiów. Dzień później ich drogi się rozeszły, lecz pozostało przeświadczenie, że łączy ich więcej niż chcieliby przed sobą przyznać. Podtrzymywali ze sobą kontakt poprzez długie listy pisane przez Emmę, lakoniczne pocztówki, które wysyłał do niej Dex, telefony, spotkania. Nigdy nie zakładali, że mogliby zostać parą. Żadne z nich nie pozwalało, by temat ten wypłynął podczas spotkań i wspólnych wyjazdów.

Przez kilkanaście lat przyjaźń tych dwojga ludzi przeszła wiele złego i wiele dobrego. Książka jest opisem dorosłego życia głównych bohaterów. Życia, składającego się na wiele wzlotów i upadków. I choć wiele dzieliło Dextera i Emmę, zawsze o sobie pamiętali, choć nie zawsze ze sobą rozmawiali i podtrzymywali znajomość. Dexter, bogato urodzony, robił błyskotliwą karierę w telewizji, podczas gdy Emma zmagała się z prozą życia pracując w ponurych restauracjach, wciąż się szkoląc i szukając miłości. I w zasadzie od początku wiadomo było, że tych dwoje musi być ze sobą.

Tak bywa w życiu, że jeśli pozna się prawdziwego przyjaciela, to każdy nasz partner / partnerka nieuchronnie będzie porównywany do tego najlepszego i jedynego przyjaciela, a wtedy okaże się jak wielu rzeczy brakuje nam w związku. Jeśli będziemy walczyć o utrzymanie status quo, to będziemy coraz bardziej nieszczęśliwi z obecnym partnerem. „Jeden dzień” to opis takich codziennych zmagań z życiem, kochankami, partnerami oraz odrzucaniem tego, co oczywiste. Przeczytałam z rozpędu, ale przez ponad pół książki zastanawiałam się czy warto, ponieważ nie znalazłam w powieści zbyt wielu prawd, których dotychczas bym nie znała. Jednak nikogo nie chcę zniechęcać do lektury, bo kto nie zaznał podobnej przyjaźni w życiu, zapewne znajdzie w książce dużo więcej niż ja.

Jedna odpowiedź do “Jeden dzień, David Nicholls”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *