Kapelusze doni Nicanory, Kirstan Hawkins

Prószyński i S-ka, 2010

Liczba stron: 269

Zapomniane przez ludzi i Boga miasteczko położone w niedostępnej dolinie jest miejscem akcji tej ciepłej opowieści o ludzkich pragnieniach. Mieszkańcy Valle de la Virgen to ludzie prości, zabobonni, samowystarczalni. Jak w każdej małej miejscowości i tu nie ma takiej rzeczy, która nie rozeszłaby się szerokim plotkarskim echem. W plotkowaniu i szukaniu sensacji przodują mężczyźni, przesiadujący na rynku w pobliżu zakładu golarza don Bosca. Miejscowi zajmują się handlem, rolnictwem, żyją w warunkach dość prymitywnych, bez telefonów (linie wciąż są zrywane przez regularne lawiny błotne), komputerów i innych atrybutów współczesności.

Postacią wyróżniającą się spośród mieszkańców jest dona Nicanora – marząca o sklepie z kapeluszami. Nicanora to kobieta w średnim wieku. W młodości marzyła o wyrwaniu się z Valle de la Virgen. Nie przyjęła oświadczyn golarza don Bosca, pragnąc od życia więcej niż zakładu na rynku miasteczka. Wyrwała się z doliny, by zakosztować miejskiego życia, niestety, ciężki los tak nią pokierował, że wróciła do miasteczka z gromadką dzieci i zajęła się handlem owocami. Nie jest jednak zgorzkniała ani przegrana. To jedna z najbardziej otwartych osób – chętnie przyjmuje pod swój dach jedynego Gringito przybyłego do miasteczka, zabiera też syna do lokalnej przychodni, by powierzyć jego zdrowie lekarzowi, a nie lokalnemu znachorowi. Dzięki tej przedsiębiorczości zyskuje sobie wdzięczność młodego, znudzonego czekaniem na pacjentów lekarza. Odkłada też sporą sumę dzięki szczodrości Gringito zakochanego w Valle de la Virgen.

Czy coś może naruszyć spokój miasteczka? Jak zareagują mieszkańcy na drobną zgoła zmianę, jaką jest zamknięcie zakładu golarza? Co szykuje burmistrz i jak bardzo skomplikuje życie sobie i pozostałym mieszkańcom? Jaką rolę odegra donia Nicanora, Gringito i lekarz? Czy miasteczku potrzebny jest postęp, autostrada i internet? Wszystkich zainteresowanych rozwojem szalonych wydarzeń, jakie mają miejsce na kartach książki, zapraszam do lektury. Autorka gwarantuje dużo humoru, szczyptę magii, dużo ciepła promieniującego od bohaterów ceniących sobie prawdziwe uczucia oraz atmosferę fiesty i egzotyki. Nie przegapcie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *