Kobieta, która spadła z nieba, Simon Mawer

Znak, 2013

Liczba stron: 400

Simon Mawer zapisał się w mojej pamięci jako autor doskonałej książki pt: „Przestrzeń za szkłem”. Nic więc dziwnego, że w ciemno wybrałam kolejną jego powieść. W ciemno, bo nawet nie zapoznałam się z opisem na okładce. I tym razem akcja książki toczy się podczas drugiej wojny światowej, jednak w centrum wydarzeń znajduje się młoda kobieta, dziewczyna wchodząca w dorosłość.

Marianne na początku wojny przeprowadziła się z rodziną z Francji do Anglii. Tęskni za swoim życiem w Paryżu, lecz wie, że znajdująca się w rękach Hitlera stolica jest nieosiągalna. Tymczasem dziewczyna pracuje dla wojska wykonując jakąś żmudną pracę przy nanoszeniu pozycji samolotów na mapy. Fakt, że płynnie porozumiewa się w dwóch językach zwraca uwagę wywiadu. Marianne zostaje zwerbowana do specjalnej grupy szkolącej wywiadowców i agentów, którzy zostaną zrzuceni nad terenem Francji. Szkolenie i udział w pierwszych akcjach są przyspieszonym kursem dojrzewania dla niewinnej dziewczyny. Nowe tożsamości, imiona i ciągły stres są od teraz nieodłącznymi towarzyszami jej życia. Najgorsze, że nie wiadomo kto jest przyjacielem, a kto wrogiem.

„Kobieta, która spadła z nieba” to udane połączenie powieści szpiegowskiej, psychologicznej i romansu, to historia zainspirowana losami kobiet z elitarnego brytyjskiego oddziału SOE. Marianne, Alice, Ann-Marie – chociaż ma tak wiele tożsamości i dużo doświadczenia jako agentka wywiadu, wciąż pozostaje zagubioną dziewczyną jeśli chodzi o uczucia. Tęskni za swoją pierwszą miłością, przyjacielem rodziny, który pozostał we Francji, lecz oddaje się uroczemu agentowi. Strach i namiętność idą w parze, więc wkrótce Marianne przestaje być dziewczyną i przekształca się w świadomą kobietę, która nie waha się igrać z ogniem.

Mawer stworzył przekonujący obraz tego jak dziewczyna przekształca się w kobietę, jak pokonuje słabości i dokonuje wyborów, które kosztować mogą ją życie. Warto podejść do książki bez oczekiwań, a na pewno nie powinniście nastawiać się na powieść sensacyjną, ponieważ wydarzenia związane ze szkoleniem i pracą szpiega w terenie są drugoplanowe, choć podane w sposób emocjonujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *