Kobiety, Yoshihiro Tatsumi

Kultura Gniewu, 2008

Liczba stron: 164

To moje pierwsze spotkanie z komiksem japońskim. „Kobiety” to zbiór graficznych noweli, których bohaterkami są Japonki. Każda ze zwięzłych części przedstawia jedną ludzką historię. Bohaterki Tatsumiego to kobiety tragiczne, każda z nich z godnością jednak dźwiga swoje brzemię. Ich tragizm wynika przede wszystkim z faktu, iż w taki bądź inny sposób przegrały swoje życie. Tak samo przegrana jest dziewczyna, która złamane serce leczy upadlając się w domu publicznym i zabijając pamięć litrami wypitego alkoholu, jak ta, która dokonuje zemsty na swoim mężczyźnie zmieniając swoją twarz w klinice chirurgii plastycznej i dokonując zamachu na jego życie.

W tomie tym mamy kobiety zranione i raniące. Miłość jest tu tylko przebrzmiałym sloganem – każda z nich wie, że miłość istnieje, ale żadna nie ma złudzeń co do jej niszczącej siły. Piękne twarze i bezwzględne charaktery – tak można by w skrócie scharakteryzować większość bohaterek tego komiksu.

Piękne, proste, przejrzyste rysunki, minimalny przekaz słowny, maksymalny przekaz emocjonalny – to komiks do smakowania, powolnego delektowania się, skłaniający do refleksji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *