Królowie przeklęci. Tom 1, Maurice Druon

krolowie przekleci 1 maurice druonWydawnictwo Otwarte, 2015

Liczba stron: 720

Siedmiotomowy cykl powieści historyczno-obyczajowych Maurice’a Druona już dwukrotnie był wydawany w Polsce. Teraz ukazało się wydanie trzytomowe. W pierwszym z nich są trzy powieści pierwotnie wydane we Francji w połowie lat 50.

Muszę przyznać, że miałam obawy związane z lekturą tej powieści. Poprzez skojarzenie z „Grą o tron” wydawało mi się, że książka zawiera elementy fantasy, poza tym, przerażało mnie to, że jest historyczna i została napisana kilkadziesiąt lat temu. To połączenie wydawało mi się niestrawne – wyobrażałam sobie rozwlekłe opisy i niestrawny język. A miałam ku temu podstawy, bo kilka razy nadziałam się na tego rodzaju literaturę historyczną. Na szczęście moje przypuszczenia się nie potwierdziły, a „Królowie przeklęci” dostarczają mi (czytam jeszcze kolejne tomy) wielu pozytywnych wrażeń.

król z żelaza maurice druonAkcja powieści rozgrywa się głównie na terytorium Francji na początku XIV wieku. Bohaterem „Króla z żelaza” jest Filip IV Piękny, który rządził krajem w sposób bezwzględny. Toczył liczne i kosztowne wojny.  Pod koniec swojego panowania  zlikwidował bogaty Zakon Templariuszy oskarżając zakonników o herezję i przejmując zgromadzone przez nich bogactwa. Podczas publicznej egzekucji wielkiego mistrza Filip i jego potomkowie zostali przeklęci. Ten błąd Filipa kosztował będzie Kapetyngów więcej niż są w stanie zapłacić za pozostanie przy władzy.

W „Królu z żelaza” mamy również opisany skandal obyczajowy. Synowie króla zostają ośmieszeni przez swoje żony utrzymujące kochanków. Młode dziewczyny nie zdają sobie sprawy na jak wielkie niebezpieczeństwo narażają siebie, swoich wybranków oraz bezpieczeństwo państwa. Ich niewierność zostaje bowiem wykorzystana do osobistych rozgrywek między możnymi.Maurice Druon zamordowana królowa

Gdy go władzy dochodzi syn Filipa IV, Ludwik przez historyków zwany Kłótliwym, a przez autora Kłótnikiem, dla Francji nastają czarne dni. Nie dość, że ludzie są wykończeni podatkami, to na domiar złego nastaje okres głodu i nieurodzaju. Ludwik nie jest nawet w połowie tak dobrym władcą jak jego ojciec – nie potrafi rządzić, nie ma autorytetu, nie umie podejmować decyzji, łatwo nim manewrować, co bez skrupułów wykorzystują jego liczni doradcy. Poza tym wszystkim, głowę zaprząta mu to, iż nie ma męskiego potomka. Jego niewierna żona została uwięziona, tron papieski nadal nie jest obsadzony, więc nie ma kto udzielić mu rozwodu. Mimo tego król już rozgląda się za nową wybranką. Nie wróży to nic dobrego ani dla kraju, ani dla niewiernej królowej.

Maurice Druon trucizna królewskaLudwik X Kłótliwy wstąpił wreszcie w związek małżeński. Jego piękna, pokorna, bogobojna żona Klemencja Węgierska dopiero poznaje swojego małżonka. Czy jej wyobrażenia mają przełożenie na rzeczywistość? Czy małżeństwo z królem Francji to najlepsze, co mogło ją spotkać? Klemencja nie wie jeszcze, że znalazła się w gnieździe żmij – oplatają ją niezliczone spiski, nie wiadomo komu można zaufać. Stopniowo zaczyna dostrzegać, że prawie nic nie jest takie, jak jej się wydaje. Niespodziewanie znajduje bratnią duszę w osobie pokojówki.

Wszystkie trzy części syklu splecione są dwoma wątkami pobocznymi, lecz niezwykle istotnymi dla całej akcji. Pierwszy z nich to zatarg o księstwo D’Artois między Mahaut, matką uwięzionych księżniczek, oraz Robertem, jej bratankiem.

Drugi wątek toczy się z dala od rodziny królewskiej i dotyczy włoskiego rodu bankierów udzielających pożyczek skarbowi państwa oraz możnowładcom. Pozornie pozbawieni władzy bankierzy mają duży wpływ na losy państwa i czynnie uczestniczą w życiu polityczno-gospodarczym kraju. Młody Guccio Tolomei, bratanek Spinella Tolomei wikła się w liczne przygody, podróżuje po Europie, igra z losem, prowadzi bujne życie towarzyskie i wreszcie zakochuje się ze wzajemnością w córce zadłużonej u Tolomei rodziny arystokratów.

„Królowie przeklęci” to książka dla wszystkich, którzy w cenią szybką akcję, przygody, spiski, knowania, tajemnice. Podczas lektury można z łatwością zapomnieć, że większość opisywanych zdarzeń oparta jest na faktach. Pomaga w tym przystępny język, „niepapierowi” bohaterowie, tempo oraz sensacyjność opisanych wydarzeń. Historia jest fascynującą nauką, trzeba ją jednak umieć przedstawić w zajmujący sposób. Maurice Druon opanował tę sztukę w sposób mistrzowski. Cieszę się, że nie jestem nawet jeszcze w połowie serii.

Jedna odpowiedź do “Królowie przeklęci. Tom 1, Maurice Druon”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *