Książka w podróży – bookcrossing na dworcach

Dziś ruszyła akcja bookcrossingowa organizowana przez PKP oraz Fundację Bookcrossing.pl, której zamierzeniem jest umożliwienie podróżnym wymiany książek, bądź wypożyczenie książki na czas podróży. Regały z dostarczonymi przez wydawców (i nie tylko) książkami stanęły na dworcach w siedmiu miastach, między innymi w Poznaniu.

Informację o tym wydarzeniu umieściłam wczoraj na fanpage Czytam, bo lubię powątpiewając w to, że akcja się uda, obawiając się nie tego, że zawiodą organizatorzy, lecz tego, że książki zostaną po prostu rozkradzione, a półki regału zaczną po godzinie świecić pustkami (patrz Miejskie Regały Książkowe w Poznaniu). Nie omieszkałam dziś udać się na dworzec, żeby na własne oczy przekonać się jak jest.

Od razu po wejściu na nowy dworzec (w Poznaniu wciąż są jeszcze dwa) znalazłam plakat informujący o akcji oraz punkt, w którym stał rzeczony regał. Dodam, że wypełniony tomami na wymianę.

W przeciwieństwie do nieudanej akcji miejskiej, tutaj regał jest pilnowany i znajduje się w Nowym Biurze Dworca, co oznacza, że w przyszłości nie będą walały się po nim pogniecione ulotki i podarte książki. Urzędująca w biurze pani udzieliła mi wyczerpujących informacji o działaniu wypożyczalni dworcowej i założeniu, że książki z dworca powinny krążyć od czytelnika do czytelnika, od miasta do miasta. Przy okazji okazało się, że sama uwielbia czytać, zna się na literaturze i z przyjemnością pomoże podróżnym wybrać odpowiednią książkę. Obsługa lepsza niż w niejednej bibliotece!

Jak będzie? Trudno powiedzieć. Na razie zainteresowanie jest nikłe, być może podróżni krępują się wejść do biura, a może po prostu nie dotarła jeszcze do nich informacja o tej akcji.

Wierzycie w powodzenie tego przedsięwzięcia? Skorzystalibyście z możliwości poczytania książki podczas podróży?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *