Książkowy poradnik prezentowy

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Jak zwykle wpadamy w popłoch myśląc o kupowaniu prezentów. Na szczęście w tej chwili jest jeszcze wystarczająco dużo czasu na zamówienie ich przez internet i uniknięcie kolejek do kas. W tym roku będę Was głównie namawiała na kupowanie prezentów książkowych. Bo naprawdę jest w czym wybierać.

Dla tych, którzy lubią powieści historyczne i przygodowe:

„Królowie przeklęci” najnowsze, trzytomowe wydanie monumentalnego dzieła Maurice’a Druona. Chociaż powieści powstały w połowie ubiegłego wieku zachwycają świeżością języka, tempem akcji, umiejętnym powiązaniem tła historycznego z przygodową fabułą.

krolowie przekleci pakietTym, którzy preferują historię Polski, polecam powieści Elżbiety Cherezińskiej. Gdyby w szkole opowiadano tak, jak robi to Cherezińska, wszyscy bylibyśmy miłośnikami polskiego średniowiecza. Zero nudy, sto procent przygody. Chyba nie wydano ich w pakiecie okolicznościowym, więc podaję kolejność: „Korona śniegu i krwi”, „Niewidzialna korona”, „Turniej cieni”. Można czytać nie po kolei.

cherezińsja

Dla zainteresowanych sztuką:

Niedawno ukazał się pięknie ilustrowany album zawierający wybór najciekawszych gawęd o sztuce Bożeny Fabiani. Tym razem wydawca zadbał o bogaty materiał ilustrujący poszczególne opowieści o artystach i ich dziełach. „W kręgu sztuki. Wybór gawęd” jest nie tylko pięknie wydaną, lecz także bardzo interesującą książką.

w kręgu sztulki fabianiTym, którzy sami wolą malować i rysować, polecam doskonałą kolorowankę składającą się z dwóch odrębnych książeczek. W jednej z nich mamy kolorowe reprodukcje znanych obrazów wraz z notką biograficzną, w drugiej specjalnie opracowane kolorowanki na ich podstawie. Można naśladować oryginalne dzieła, można popuścić wodze fantazji i na przykład… dorysować brwi Monalizie. „Arcydzieła do kolorowania” to jedna z najbardziej pomysłowych kolorowanek, jakie widziałam.

arcydziela-do-kolorowania

Gdy Wasi bliscy lubią literaturę faktu, wybór jest prosty…. Trzeci tom „Antologii polskiego reportażu” ukazał się w połowie października, więc jest spora szansa, że jeszcze nie zdążyli go sobie zakupić. Dla pewności wypatrujcie na regale grubaśnego, zielonego tomu z „50” na grzbiecie. Jeśli go nie ma, powinniście zadbać, by dołączył do pozostałych dwóch tomów. Ewentualnie kupić od razu cały komplet. Bezdyskusyjnie warto.

antologia 3 tomy„Eseje wybrane” Virginii Woolf to kolejna książka, którą trzeba mieć. Nowość na polskim rynku księgarskim, pięknie wydana, obszerna, niezwykle interesująca. „Eseje Virginii Woolf zachwycają swoją różnorodnością i głębią spostrzeżeń. Lekkie i zabawne, czasem złośliwe i bezwzględne lub mroczne i bolesne – za każdym razem jest to literatura najwyższych lotów.”

eseje wybrane virginia woolfDla ceniących dobry, trzymający w napięciu kryminał lub thriller z łatwością można wybrać pakiet, bądź pojedyncze książki. Mnie w oko wpadły dwa pakiety, które polecam z pełnym przekonaniem.

Jorn Lier Horst jest byłym policjantem. Jego książki to trzymające w napięciu historie o zbrodniach, mozolnej pracy policyjnej i triumfie dobra nad złem. Uwaga: wciągają tak, że nie można się od nich oderwać.

horst pakietArne Dahl stworzył dziesięciotomowy cykl o Drużynie A. Nie ma jednak potrzeby zaczynania od początku, tym bardziej, że pierwsza część jest stanowczo najsłabsza. To, co wydawca oferuje w pakiecie, na pewno rozbudzi w obdarowanym potrzebę przeczytania pozostałych tomów.

arne dahl pakietWięcej o ciekawych kryminałach przeczytacie w poniższych linkach:

Dla dzieci, szczególnie tych, które uwielbiają przygody, tajemnice, zagadki i fascynują się pracą detektywa, polecam serię o Patce i Pepe. Więcej o trzech pierwszych częściach przeczytacie w recenzji. Właśnie ukazała się część czwarta przygód dwójki przyjaciół, której akcja rozgrywa się w Brazylii. (Zdjęcie studio-moema.pl)patka i pepe

Dzieci, które preferują fantastykę, równoległe światy i niekończące się przygody, na pewno polubią siedmiotomowy cykl o Gregorze (w Polsce na razie dostępne są dwa tomy) stworzony przez autorkę „Igrzysk śmierci”. Jest to opowieść o nastolatku, który pakuje się w niebezpieczeństwo, aby wypełnić swoje przeznaczenie. W ukrytym świecie pod Nowym Jorkiem próbuje odnaleźć zaginionego w niewyjaśnionych okolicznościach ojca. Tom 1: Gregor i niedokończona przepowiednia. Tom 2: Gregor i przepowiednia zagłady.

gregor

Mówiąc o powieściach fantastycznych dla starszych i dorosłych nie mogę pominąć nowego, pełnego wydania cyklu Metro. Postapokaliptyczna wizja świata autorstwa Glukhovskiego dostępna jest w dwóch szatach graficznych: zwykłej i kolekcjonerskiej.

metro

Świetnym prezentem dla tych, którzy cenią sobie najwyższej klasy powieści obyczajowe, będzie zestaw proponowany przez wydawnictwo Wiatr od Morza składający się z dziesięciu dotychczas wydanych książek, torby, fotografii oraz okolicznościowego pudełka. (Fotografia Wiatr od Morza)

wiatr od morza box

 Z literatury okolicznościowej, ciepłej, świątecznej, dodającej otuchy, polecam „Przy wigilijnym stole”. Swoimi wspomnieniami z Danutą Śmierzchalską dzielą się w tej książce ludzie kultury, biznesu i kościoła: Maciej Zięba, Krystyna Kofta, Henryka Krzywonos-Strycharska, Martyna Wojciechowska, Elżbieta Penderecka, bp Tadeusz Pieronek, Henryka Bochniarz, Magda Gessler, Irena Eris, Dorota Wellman, Andrzej Pągowski, Beata Tadla, Leszek Talko, Marcin Kydryński, Katarzyna Miller, Andrzej Grabowski, Rafał Rutkowski, Andrzej Morozowski, Jarosław Kret, Maja Popielarska, Elżbieta Dzikowska, s. Małgorzata Chmielewska

Przy wigilijnym stoleNieodmiennie polecam również zakup czytnika ebooków – świetny sprzęt dla tych, którzy chcieliby więcej czytać, bo mieści się w torebce i kieszeni i zawsze można go wziąć ze sobą. Więcej o czytnikach pisałam TUTAJ, zachęcam do zapoznania się z artykułem.

ebookiMam nadzieję, że trochę Wam pomogłam przygotować listę zakupów i pod Waszymi choinkami nie zabraknie książek – tych od Was dla bliskich i tych od rodziny dla Was 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *