Lalka Kafki, Gerd Schneider

Gerd Schneider zbudował powieść opartą na jednym epizodzie z życia Franza Kafki – powieść smutną, przejmującą, osadzoną w Berlinie podczas wielkiego kryzysu ekonomicznego w roku 1923. Opowieść ta oparta jest na biografii pisarza oraz częściowo na jego twórczości.

Czterdziestoletni Franz Kafka mieszka w wynajmowanym mieszkaniu z Dorą Diamant – swoją ostatnią miłością. Wreszcie czuje się wolny od destrukcyjnych wpływów swojego ojca. Wciąż tworzy, nie mając jednak większych złudzeń co do przyszłości swojej prozy. Jest śmiertelnie chory i przeczuwa zbliżający się koniec. Pewnego dnia spotyka w parku płaczącą dziewczynkę. Kilkuletnia Lena rozpacza po stracie lalki. Franz postanawia pocieszyć dziecko. Pisze listy od lalki, które prawie każdego dnia wręcza Lenie. Listy opisują przygody lalki oraz jej podróże po świecie. Są odskocznią od szarej rzeczywistości w równym stopniu dla dziecka jak i dla ich autora.

To bardzo ładna opowieść o pisarzu, którego dzieła pochłaniałam jako nastolatka i trochę później. Tak, jak twórczość samego Kafki, ta książka jest także przygnębiająca. W tle już widać upadek normalnego świata i drugą wojnę światową. Widać kres życia pisarza, który w pełni doceniony został dopiero po wojnie. Widać smutne życie przedwojennych dzieci i niepewność jutra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *