Lektura nadobowiązkowa, Borys Akunin

Świat Książki, 2005

Liczba stron: 526

Wiele osób zachęcało mnie do przeczytania serii z magistrem Fandorinem. Już teraz wiem dlaczego 🙂 Akunin pisze z rozmachem i wyobraźnią, a wykreowane przez niego postacie oraz ich przygody deklasują o kilka długości wszystko to, co ma do zaoferowania telewizja.

Nicholas Fandorin prowadzi w Moskwie firmę konsultingową „Kraj Rad”, klientów ma niewielu, dochody marne. Rodzinną sytuację finansową ma ustabilizowaną dzięki żonie, która jest redaktorem naczelnym czasopisma. Pewnego dnia do „Kraju Rad” przychodzi starszy dziwny mężczyzna przynosząc Fandorinowi wyrok śmierci. Gdy starszy człowiek zostaje zamordowany tuż po wyjściu z biura, Nicholas zostaje wplątany w niesłychanie zawiłą kryminalno-gangsterską zagadkę, w której stawką jest nie tylko jego życie, ale także bezpieczeństwo jego żony i dzieci. W sprawę uwikłani są moskiewscy magnaci finansowi oraz płatni mordercy.

Równolegle poznajemy historię „cudownego dziecka” siedmioletniego Mitii Karpowa, który jest maskotką carycy Katarzyny w jej petersburskim pałacu. Chłopiec mimo młodego wieku i wyglądu dziecka ma ogromną wiedzę, bystry umysł, ogromny intelekt. Mitia jest świadkiem spisku na Katarzynę – ratując jej życie ryzykuje swoje bezpieczeństwo. Wyganany z pałacu wielokrotnie ociera się o śmierć, przeżywa niesamowite przygody i znajduje przyjaciela w osobie pustelnika, lekarza, myśliciela Daniła Fondorina.

Obie opowieści snute są z polotem i epickim rozmachem, zasysają całą uwagę czytelnika. Autor dość wyraźnie rozgranicza dobrych i złych bohaterów nadając swojej powieści cechy książki przygodowej, a nie kryminalnej. Pod koniec zgrabnie łączy obie części i demaskuje przyczyny, dla których współczesny Fandorin i carski poddany Mitia znajdują się w śmiertelnych tarapatach. Ze stron powieści bije baśniowość – sanie sunące po ośnieżonych rosyjskich ostępach, bajeczne stroje, atmosfera przydrożnych zajazdów przenoszą czytelnika w czasie. Sam Fandorin nie przystaje do współczesnych czasów – idealizm, etyka, wysokie morale, szlachetne urodzenie i nienaganne maniery odróżniają go od moskiewskich nowobogackich. Ciekawa jestem innych przygód magistra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *