Lewiatan, Borys Akunin (audiobook)

Świat Książki, 2012

Czas nagrania: 8 godz. 30 min. Czyta Krzysztof Gosztyła

Liczba stron: 206

Gdyby dobrze zliczyć, mogłoby się okazać, że Borys Akunin jest tum autorem, który doczekał się największej liczby wpisów na blogu. W ciemno można założyć, że lubię książki tego autora skoro recenzje pojawiają się regularnie. Nie inaczej! Akunin pisze takie książki, które dają mi wytchnienie, tworzy takich bohaterów za którymi tęsknię kiedy za długo nie mam z nimi do czynienia. A „Lewiatan” jest jak dotychczas najlepszą powieścią autora w moim rankingu.

W Paryżu dokonano zbiorowego mordu – zginęli wszyscy służący oraz zamożny arystokrata. Z mieszkania zabrano jedynie złotą indyjską figurkę oraz jedwabną chustę, która wisiała jako dekoracyjne tło. Śledztwo prowadzi zarozumiały Francuz, który wietrzy awans i jest gotowy na wiele aby wykryć sprawcę mordu stulecia. Jedyny trop kieruje go na pokład luksusowego statku, tytułowego „Lewiatana”, który płynie z Anglii do Indii. Na pokładzie szybko udaje mu się wytypować grono podejrzanych, wśród nich znajduje się również Erast Fandorin. Nietrudno się domyślić, że Fandorin odegra ważną rolę w śledztwie…

Akunin nawiązuje i czerpie garściami z klasycznych powieści kryminalnych. Podejrzani znajdują się w jednym miejscu, a dochodzenie sprowadza się do rozmów i obserwacji. Narracja prowadzona jest na zmianę przez kilka osób – policjanta i podejrzanych. Zabawy nie zepsuło mi nawet to, że w miarę szybko wytypowałam mordercę.

Nie mogę się rozpisywać o „Lewiatanie”, bo wyjdą mi mało wiarygodne egzaltacje i peany. Niech Wam wystarczy zapewnienie, że ucha nie mogłam oderwać od audiobooka. Przeczytajcie / wysłuchajcie tego koniecznie jeśli szukacie dobrej rozrywki, pasjonującej łamigłówki kryminalnej oraz odprężenia od ponurych kryminałów skandynawskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *