Lost and found, Zadie Smith

lost & found zadie smithZnak, 2015

Liczba stron: 160

Zadie Smith przyzwyczaiła nas do obszernych powieści, skomplikowanych, wielowątkowych fabuł, galerii postaci. Jak sama przyznała w wywiadach oraz we wstępie do tego zbioru, miała wiele wątpliwości przystępując do pisania opowiadań, obawiała się, że nie zdoła w tak krótkiej formie zamknąć całej złożoności świata. Obawy okazały się bezpodstawne, a opowiadania wyśmienite.

Bohaterowie trzech minipowieści pozornie nie mają z sobą nic wspólnego. Martha szuka mieszkania do wynajęcia i spotyka się z agentką nieruchomości.  Hanwell jest kelnerem, mieszka samotnie, ale przygotowuje swoje skromne mieszkanie na przyjazd dawno niewidzianych córek. Fatou sprząta, gotuje i pilnuje dzieci w zamożnej rodzinie, jej jedyną rozrywką są wyjścia na basen oraz rzadkie spotkania ze znajomym chłopakiem. W każdym z przypadków to, co napisałam jest jedynie fasadą, prawda o tych ludziach kryje się głębiej.

Najbardziej dominującym uczuciem, wyzierającym z każdego akapitu książki, jest samotność ocierająca się o wyobcowanie i niezrozumienie. W drugiej kolejności postawiłabym pesymizm. Chociaż bohaterowie próbują zmienić swój los – Martha szuka mieszkania oraz odcięcia od przeszłości, Hanwell marzy o poprawie stosunków z rodziną, Fatou zostaje zmuszona do zaczęcia wszystkiego od nowa – to nic nie wskazuje na to, że ich działania przyniosą jakiś pozytywny skutek. Na trzecim miejscu staje obojętność – nieważne, co dzieje się z bohaterami, świat nie jest nimi zainteresowany, osobiste tragedie tych szarych ludzi nikogo nie intrygują, przechodzą niezauważone.

Zadie Smith pisze o tragizmie losów jednostki nie uciekając się do wielkich słów i pompatycznych scen. Codzienność jej bohaterów przemawia do wyobraźni mocniej niż misternie konstruowane sceny thrillerów. Tym bardziej, że dramat pustki istnienia jest bliższy czytelnikowi niż intrygi kryminalne. Bardzo, bardzo polecam.

Jedna odpowiedź do “Lost and found, Zadie Smith”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *