Mała zima, Kęstutis Kasparavicius

mała zimaAgencja Edytorska Ezop, 2015

Liczba stron: 77

„Mała zima” jest prawdopodobnie moim pierwszym spotkaniem z literaturą litewską w wydaniu dla dzieci. Autor, a zarazem ilustrator tej książki, stworzył tomik opowiadań, w których świat realny splata się ze światem bajkowym. Głównymi bohaterami uczynił zwierzęta i przedmioty nieożywione, które w jego bajkach myślą, działają, a nawet przeżywają niesamowite przygody.

zima1

Widoczny na zdjęciu zabawkowy parostatek uciekając przed zimą i mrozem, wydostał się na otwarte wody i zapragnął opłynąć  świat dookoła. Z pomocą przyszła mu wielka ryba, która w swoim brzuchu zabrała go w trwającą wiele miesięcy morską wędrówkę. Parostatkowi najbardziej spodobała się Argentyna, gdzie na nabrzeżu widział pary tańczące tango.

zima3

Ubrania zamknięte w starej szafie nudziły się tak bardzo, że postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Suknia ślubna mamy, jej szpilki i kapelusz wydostały się z domu w towarzystwie garnituru, krawatu i trzewików należących do taty. Nieźle zaszalały w mieście, kończąc wieczór na dansingu, gdzie nie miały sobie równych, choć marynarka musiała bardzo się koncentrować, by nie zostawić w tyle spodni.

W tomiku jest też historia opowiadająca o tym skąd pandy wzięły czarne łatki, jak foki bawiły się księżycem, jak szpaki jeździły na nartach (pożyczonych od sikorek) pod drzewem jaśminu i wiele innych. Każda z nich pokazuje znany nam świat pod nieco innym kątem. Jest to miejsce przyjazne ludziom, zwierzętom i przedmiotom. W kątach nie czają się strachy, z sufitów nie zwisają pajęczyny. To świat pogodny, radosny, pełen miejsc do odkrycia, zapraszający i łagodny. Świat, w jakim chcielibyśmy mieszkać i jakiego pragniemy dla naszych dzieci. Wspaniałe ilustracje znajdujące się na każdej kartce dopełniają treść – nie sposób się nie uśmiechnąć widząc opalające się foki czy psa, któremu chce uciec buda. Polecam każdej mamie i każdemu dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *