Marta Guzowska i Leszek Talko o KZM, czyli…

Wakacje w górach, nad morzem, nad jeziorem czy na działce w mieście? Nieważne, dokąd się wybieracie wszędzie czeka na was… zagrożenie! Malutkie, czające się w krzakach niebezpieczeństwo. Siedzi i patrzy, czujnie wypatruje momentu, gdy zajęci książką zapomnicie o całym świecie. Wtedy WYCHODZI!!!

Nie, nie zajęłam się pisaniem kryminałów ani horrorów i nie jest to wstęp do książki. To cała prawda, a negatywnym bohaterem jest kleszcz. Ja natomiast piszę o kleszczach z kilku powodów. Po pierwsze, trochę mnie przerażają, zwłaszcza tym, że są takie małe, takie łatwe do przeoczenia, a kłują i zakażają wirusem powodującym groźną chorobę – kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Po drugie, w kampanii, której celem jest dotarcie z wiedzą o tym, jak się zabezpieczać przez KZM, wzięli udział znakomici pisarze. Marta Guzowska i Leszek Talko przygotowali opowiadania, w których czynią kleszcza bohaterem literackim. Po trzecie, mnie także poproszono o włączenie się w akcję i opowiedzenie moim czytelnikom, czego dowiedziałam się o tej strasznej chorobie, na którą nie ma leku.

Link do opowiadania Marty Guzowskiej pt: „Nierozsądny”

Link do opowiadania Leszka Talko pt: „Ten szósty”

Przeczytaliście? I jak wam się podobała pani laborantka i sprytny bohater Talki?

Marta Guzowska zgodziła się udzielić wywiadu dla was, czytelników Czytam, bo lubię i opowiedzieć o tym i innych projektach, którymi się obecnie zajmuje.

Dlaczego zaangażowałaś się w kampanię „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu”?

Osobiście uważam, że szczepionki to największy wynalazek ludzkości. Nie, nie przesadzam. Zapomnieliśmy już, jak straszne choroby pokonaliśmy za pomocą szczepionek. Ale przypomnę tu, że moja mama, kiedy się urodziłam, bardzo się cieszyła, że jest już szczepionka na polio (wprowadzona dosłownie kilka lat wcześniej) i że ona nie musi się martwić, czy jej dzieci zachorują.

Mamy tak wspaniałe narzędzie do dbania o własne zdrowie, niekorzystanie z niego jest – nazwijmy to mocno! – głupotą. Zaś argumenty przeciwników szczepień, oparte na plotkach a nie na długim i trudnym procesie weryfikacji naukowych faktów… brak mi tu słowa.

Mam psa, często z nim spaceruję po łąkach i po lesie. Jestem więc – oczywiście – zaszczepiona. Moja rodzina też.  

2.    Jak spędzasz lato? Czy piszesz coś nowego?

Lato spędzam w dwóch miejscach, które kocham: na Krecie i w podwarszawskim Brwinowie. Na Krecie będę zbierać materiały do osobistego przewodnika o Krecie, który ukaże się w przyszłym roku w wydawnictwie Wielka Litera. Jestem autorką wielu książek, ale rzadko cieszę się jak dziecko na myśl o napisaniu kolejnej. A teraz właśnie się tak cieszę.

A w Brwinowie będę spotykać się z przyjaciółmi, cieszyć kuchnią mojej mamy – znakomitej kucharki i jeść jagodzianki. Brwinowskie są najlepsze!

3.    Jakie książki polecasz do czytania na leżaczku?

Na upał i urlop polecam gorąco nową serię kryminalną autorstwa Leszka Talki i mojego. Lucja Słotka – to tytuł serii i imię głównej bohaterki – sprawi, że po prostu się pośmiejecie. I mam nadzieję, że będziecie się śmiać co najmniej tak głośno, jak my podczas pisania. Tego nam naprawdę potrzeba w tych trudnych czasach.

No właśnie, docieramy do szczepionki, jeśli przeczytaliście opowiadania to już wiecie, że istnieje szczepionka przeciw kleszczowemu zapalaniu mózgu Z początku choroba przypomina grypę i często jest bagatelizowana i nierozpoznana przez lekarzy, ale robi się naprawdę niebezpieczna, kiedy wirus przenika do systemu nerwowego i atakuje opony mózgowe i mózg. Szczepionka przeciw KZM nie jest luksusem, a postępowaniem podyktowanym zdrowym rozsądkiem, jeśli pracujecie w terenie lub spędzacie sporo czasu w lesie, na działce, terenach zielonych. Tym bardziej, że naukowcy obserwują tendencję wzrostową zachorowań na KZM oraz zwiększającą się liczbę kleszczy w Polsce.

Kleszczu – nie jesteśmy aż tacy bezbronni. Mamy szczepionkę, więc nie zacieraj łapek, siedząc w tej trawie!

Mamy też pisarzy, którzy nie tylko zapewniają nam rozrywkę, lecz także uświadamiają nam istniejące zagrożenia i wskazują, w jaki sposób o siebie dbać.

Załączam wam link do strony informacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *