Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem, Oliver Sacks

Zysk i S-ka, 2010

Liczba stron: 302

Czy książka popularnonaukowa o medycynie może być ciekawa? Owszem, jeśli napisze ją ktoś taki jak Oliver Sacks – amerykański neurolog, wykładowca na Uniwersytecie Columbia. Nie zaprzeczycie, że już koło tytułu trudno przejść obojętnie? Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem to jeden z pacjentów Sacksa, cierpiący na nieuleczalną zmianę neurologiczną, która objawia się tym, że pacjent nie jest w stanie rozpoznać poszczególnych przedmiotów lub ludzi jako całości. Może je zidentyfikować jedynie skupiając się na jakimś charakterystycznym szczególe – w przypadku ludzi identyfikuje ich po brzmieniu głosu, w przypadku rzeczy jest to niemal niemożliwe.

Sacks opisuje więcej różnych przypadków neurologicznych. Pisze między innymi o kobiecie, której mózg na skutek gwałtownej choroby, przestał rozpoznawać jej ciało. Nie widział go i nie potrafił nim sterować. Dzięki ćwiczeniom i silnej woli pacjentka nauczyła się kontrolować swoje ruchy wzrokiem. Jednak każdy z nich był wymuszany, na skutek czego poruszała się trochę jak robot, trochę jak osoba pod wpływem alkoholu, co w miejscach publicznych czyniło z niej osobą napiętnowaną.

Autor opisuje wiele takich niezwykłych przypadków, które otworzyły mi oczy nie tylko na nowe fakty, ale także i przede wszystkim na odczucia osób dotkniętych chorobami neurologicznymi. Czy ktokolwiek zastanawiał się co może odczuwać osoba dotknięta zespołem Tourrett’a, czy amnezją obejmującą kilkadziesiąt lat życia? Sacks napisał również o chorobie, o której powstała odrębna książka „Left Neglected” autorstwa Lisy Genova (tej, która napisała „Motyla„). Chory cierpiący na tę przypadłość nie widzi w ogóle niczego, co znajduje się po jego lewej stronie. Nie widzi połowy swojej twarzy, talerza, ani niczego innego.  A jednak wiekowa pacjentka Sacksa radziła sobie z tym w sposób zadziwiająco dobry.

Opowieści Sacksa czyta się bardzo dobrze, ponieważ ogranicza on do minimum żargon lekarski, koncentrując się na człowieku i jego odczuciach. Autor jawi mi się jako wybitny humanista, a jednocześnie dobry lekarz, cierpliwy i dociekliwy specjalista. Ta książka otwiera czytelnika na sprawy, o których nie miał większego pojęcia, zatem ma dużą wartość poznawczą, a przy tym oferuje silny ładunek emocji. Jestem bardzo ciekawa innych książek tego autora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *