Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat, Wade Graham

miasta-wysnioneKarakter, 2016

Liczba stron: 328

Chociaż nigdy nie chciałam zostać architektem i raczej nie potrafię nazwać tego wszystkiego, co mnie otacza w mieście, wybrałam do czytania książkę o architekturze miast. „Miasta wyśnione” przedstawiają siedem wizji urbanistycznych mających duży wpływ na to, jak i gdzie żyjemy, tłumaczą nurty w architekturze i przedstawiają najważniejszych wizjonerów w tej dziedzinie. A przy tym teksty są napisane tak przystępnie, w nieco gawędziarskim tonie, że nawet laik nie ucieka spłoszony.

Autor skupia się na XX wieku i poszczególne nurty architektoniczne opisuje w kolejności ich pojawiania się. Początek wieku to miasta romantyczne i neoklasyczne wciąż jeszcze silnie reprezentowane w wielu miejscach na świecie. Nie omija najbardziej rewolucyjnych koncepcji, które tylko częściowo zostały zrealizowane ze względu na nieco utopijny charakter, Miasto techno-ekologiczne Tengego i Fostera, czy racjonalne Le Corbusiera wiązało się nie tylko ze zmianą wyglądu przestrzeni, lecz również sposobu myślenia o niej. Nie chcę omawiać poszczególnych wizji, bo wierzę, że sami sięgniecie po książkę, żeby się z nimi zapoznać.

Może to naiwne, co powiem, lecz mnie najbardziej zaskoczyło coś, o czym nigdy nie myślałam beztrosko mieszkając to tu, to tam. Otóż, architekt mający pewną wizję zabudowy i wyglądu miasta, ma również wizję jego mieszkańców. To znaczy, że chciałby, żeby mieli określone zainteresowania, dochody, a nawet wygląd czy poglądy. To często jest punkt wyjścia do dalszych prac – i to jest zrozumiałe. Ale wielu architektów miało również nadzieję, że swoimi projektami zmienią ludzi, nie tylko poprawią jakość ich życia, lecz także ich samych uczynią lepszymi, co jest, według mnie, absolutną bzdurą.

Wade Graham napisał książkę nie dla specjalistów w dziedzinie architektury, lecz dla ludzi lubiących wiedzieć więcej. Takie kompendium wiedzy o głównych trendach w urbanistyce naprawdę otwiera oczy na to, co nas otacza. Ponadto, dla lepszego zobrazowania poszczególnych nurtów, podaje miejsca i budowle, które zostały wzniesione w omawianym stylu architektonicznym. Dzięki temu oraz ilustracjom leniwi (tacy jak ja) mają wszystko w jednym miejscu. Polecam.

3 odpowiedzi na “Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat, Wade Graham”

    1. Nie wiem czy w pełni, ale w dużym stopniu tak. Wiele miast zbudowanych jest w omawianych stylach, tylko te najbardziej pojechane nie nadawały się do wdrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *