Między prawem a sprawiedliwością, Paweł Pollak

Oficyna Wydawnicza Branta, 2010

Liczba stron: 377

Nazwisko Pawła Pollaka nie jest mi obce – to tłumacz literatury szwedzkiej, w której ostatnimi czasy mocno się zaczytuję, autor powieści kryminalnej „Kanalia„, która wzbudziła moje zainteresowanie oraz twórca bloga, do którego regularnie zaglądam. Teraz napisał kolejną książkę. Tym razem jest to zbiór czterech obszernych objętościowo opowiadań. Opowiadania te nawiązują swoją treścią do emitowanego w różnych telewizjach serialu Law and Order, o którym ja nie mam najmiejszego pojęcia, ponieważ od urodzenia jestem wielką przeciwniczką seriali. Informację tę podaję jednak za autorem i wydawcą, aby przybliżyć lekko problematykę książki, tym którzy na telewizji znają się lepiej ode mnie.

Opowiadania łączy postać prokuratora Edwarda Harrisona, jego asystentki Amandy Cooper oraz miejsce akcji – Nowy Jork. Współczesne realia, wydarzenia znane z mediów oraz tematy głęboko poruszajace opinię publiczną, stanowią treść poszczególnych opowiadań. Książka porusza problemy prawne niejednoznaczne z punktu widzenia etyki i moralności, dotyka spraw aktualnych takich jak eutanazja, handel ogranami, czy świadome zarażanie wirusem HIV.

Sprawy trafiające do kancelarii Harrisona są bardzo niejednoznaczne z punktu moralności, czasem w świetle prawa kwalifikują się jako czyny przestępcze, choć sumienie podpowiadałoby uniewinnienie sprawcy, lub wręcz przeciwnie, na skutek uchybień dowodowych sędziowie uniewinniają osoby, o których wiadomo, że zasłużyły na karę. Takie moralne dylematy są chlebem powszednim prokuratora i jego asystentki.

Lektura książki „Między prawem a sprawiedliwością” zapewnia rozrywkę oraz skłania do zastanowienia się nad naturą prawa, które z definicji wymierza sprawiedliwość i wprowadza ład w społeczeństwie. Teoria i sądowa rzeczywistość to jednak dwie odrębne rzeczy – wymierzenie kary lub uniewinnienie są często kwestią sprytu prawników, ich umiejętności wyszukiwania kruczków prawnych i odpowiedniego nakreślenia wydarzeń ławie przysięgłych.

Miłośnicy kryminałów – nie powinniście przegapić tej pozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *