Między światami. Moje życie i niewola w Iranie, Roxana Saberi

miedzy swiatami moje życie i niewola w iranie roxana saberiSQN, 2015

Liczba stron: 384

Roxana Saberi jest Amerykanką, córką Japonki i Irańczyka. Do kraju swojego ojca przybyła jako dorosła kobieta. Będąc dziennikarką chciała przybliżyć światu prawdę o tym skomplikowanym państwie, zamieszkujących go ludziach i  sprawach, które ich nurtują. Po kilku latach odebrano jej legitymację dziennikarską, ale władze nie mogły zmusić jej do wyjazdu, ponieważ Roxana ma dwa paszporty oraz należące do ojca mieszkanie w Teheranie. Nie mogąc pracować w zawodzie, postanowiła napisać książkę o mieszkańcach Iranu. Projekt obejmował wszystkie warstwy społeczne, orientacje polityczne i opierał się na rozmowach i wywiadach. Pewnego dnia ściągnął na nią uwagę agentów Ministerstwa Informacji oraz doprowadził do jej aresztowania pod zarzutem szpiegowania na rzecz Stanów Zjednoczonych.

Roxana z dnia na dzień znalazła się w więzieniu. Nie mogła nikogo poinformować o tym, co się stało, ponieważ początkowo w ogóle odmawiano jej dostępu do telefonu, a potem kazano przekazywać nieprawdziwe informacje. Zastraszona, samotna, szantażowana przez przesłuchujących ją agentów postanowiła grać, tak jak jej zagrają. Wbrew zdrowemu rozsądkowi przyznała się do stawianych jej zarzutów szpiegostwa w nadziei na rychłe wyjście z więzienia i odwołanie wymuszonych zeznań. Niestety, sprawy potoczyły się inaczej, a Roxana spędziła w irańskim więzieniu jeszcze wiele tygodni.

We swoich wspomnieniach skupia się na miesiącach spędzonych za kratami, odtwarza absurdalne przesłuchania dające irańskim sądom podstawę do wymierzania równie irracjonalnych kar. Wspomina przy tym inne więźniarki oraz ich postawę, która dała jej siłę do walki o sprawiedliwość.

Autorka wspomina, że chciała w książce pokazać Iran jako kraj walczący o demokrację, kraj wspaniałych, udręczonych ludzi, kraj tętniący życiem, pachnący egzotycznymi potrawami i mieniący się kolorami. W tej książce jej nie wyszło. Nie może być inaczej, skoro jest ona opisem kilkumiesięcznej gehenny więzienia i braku informacji o rodzinie, świecie zewnętrznym oraz przebiegu śledztwa w jej sprawie. Chociaż od czasu do czasu Roxana Saberi opowiada o swoim życiu w Iranie przed uwięzieniem, to wspomnienia te nie mogą być przeciwwagą dla niesprawiedliwości, jaka ją spotkała. Ta książka na pewno nikogo nie zachęci do wyjazdu do Iranu, choć daje dość wnikliwy obraz państwa, przepychanek o władzę, wpływów religii i metod zastraszania społeczeństwa.

„Między światami” jest bardzo osobistą opowieścią o doświadczeniach jednostki, którą można odczytać w szerszym kontekście i odnieść do sytuacji pojedynczego człowieka w Iranie. Za Roxaną wstawił się sam prezydent Obama, za Irańczykami pragnącymi respektowania praw człowieka zazwyczaj nie ma się kto ująć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *