Morderstwo na mokradłach, Sasza Hady

Oficynka, 2012

Liczba stron: 383

Wiecie, że polska pisarka wydała książkę, która przypadnie do gustu miłośnikom Agathy Christie i Marthy Grimes? Ja już wiem! Miejscem akcji jest angielska prowincja, bohaterami dwoje przyjaciół – zamożny pisarz i skromny policjant. Książka wypełniona jest dobrze skrojonymi, charakterystycznymi postaciami i zawiłą fabułą, która każe niemal z zapartym tchem śledzić rozwój akcji.

W beczce z dyniami kucharka znajduje odciętą od ciała ludzką głowę. Na skutek szoku traci mowę. Miejscowa policja przy wsparciu policjanta przybyłego z Londynu niewiele zdziałała w kwestii wykrycia mordercy. Właścicielka domu, w którym dokonano makabrycznego odkrycia, postanawia więc wziąć sprawę w swoje ręce i zatrudnić sławnego detektywa – ulubionego bohatera powieści kryminalnych. To nie pierwszy raz kiedy czytelnicy mieszają fikcję literacką z prawdziwym życiem.

Pod adresem wskazanym w powieści rzeczywiście mieszka młody człowiek – prywatnie przyjaciel pisarza, który stworzył postać detektywa oraz policjant niższego szczebla – zwykły urzędnik niezaprawiony w ściganiu przestępców i rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Zauroczony siostrą czytelniczki Nick przyjmuje sprawę i wraz z pisarzem wyjeżdża do domu zleceniodawczyni na prowincji, żeby przeprowadzić śledztwo. Okazuje się, że w kręgu podejrzanych znajdują się wszyscy mieszkańcy malutkiej wsi. Aby dotrzeć do tego, co doprowadziło do zbrodni, Nick musi dobrze poznać wszystkich w okolicy i zorientować się w panujących układach towarzyskich.

Lubię takie trochę staroświeckie kryminały, w których śledztwo prowadzi się tradycyjnymi metodami – rozmawiając z ludźmi, obserwując ich zachowanie, narażając się bezpośrednio na niebezpieczeństwo ze strony zdesperowanego przestępcy, któremu coraz trudniej zachować zimną krew. Jeśli jeszcze fabuła podlana jest sporą dawką humoru i pełnych ironii dialogów to lektura jest samą przyjemnością. Szukacie orzeźwiającego czytadła na wakacyjną spiekotę? Polecam ten kryminał, którego akcja dzieje się w listopadzie, we wsi położonej przy mokradłach i zamieszkałej przez grono ekscentryków i dziwaków. Rozrywka gwarantowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *