Najgorsza kapela świata, Jose Carlos Fernandes

Taurus Media, 2008

Liczba stron: 133

„Najgorsza kapela świata” to komiks niezwykły. Niezwykły, bo epizody w nim zawarte są zainspirowane innymi dziełami literackimi, muzycznymi i filmowymi. Zatem by w pełni zrozumieć wymowę poszczególnych odcinków, trzeba trochę się orientować w ogólnie pojętej kulturze i sztuce. Jednak znajomość wymienionych przez autora źródeł inspiracji nie jest konieczna, by zasmakować zgrabnych puent i wyśmienitych pomysłów. Ja nie mam aż tak rozległej wiedzy, a bawiłam się przednie; zadumałam tam, gdzie wypadało i uśmiechnęłam tam, gdzie akcent położony został na humor.

Fernandes każdemu epizodowi poświęca dwie strony. Na tych dwóch stronach zamyka się cała historia, którą pragnie opowiedzieć. Każda opowieść kończy się trafioną puentą. Dla przykładu, w opowieści zatytułowanej „Upadek nawyku czytania”, miejscowy bibliotekarz martwi się i nie rozumie dlaczego miejscowi przestali odwiedzać bibliotekę. Jednak największym jego zmartwieniem jest ewentualność pożaru. Pragnie wybrać te książki, które jego zdaniem należałoby uratować. Jak łatwo się domyślić, wybór jest szalenie trudny. W końcu bibliotekarz puentuje: „Nie pozostaje mi nic innego. Kiedy przyjdzie pożar, przepadnę wraz z biblioteką.”

Bohaterami epizodów są nie tylko muzycy najgorszej kapeli świata, oprócz nich występują inni mieszkańcy miasta, przedstawiciele różnych zawodów, obu płci, odmiennych światopoglądów. Pojawiają się egotyczne miejsca i instytucje takie jak: Ludowa Partia Idiosynkratyczna, Państwowe Muzeum Zbędnego i Nieistotnego, Akademia Nauk Wymyślnych oraz zakłady pracy zajmujące się m.in. inwentaryzacją chmur nad miastem, kondensacją książek, likwidacją wspomnień itp.

Po zamknięciu książki chciałoby się zacząć czytać ją od początku, albo chociaż na wyrywki wrócić do niektórych epizodów. Tak trafnych spostrzeżeń nie znajduje się bowiem w każdej książce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *