Niewypowiedziany, Mari Jungstedt

Bellona, 2010

Liczba stron: 365

Pamiętając o tym, co wyczytałam w Mieście Książek, nie spojrzalam na tył okładki dopóki nie zamknęłam książki. I to było bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ zbyt szczegółowy opis nie zepsuł mi przyjemności z lektury. A lektura rzeczywiście była niezwykle przyjemna.

Znani z poprzedniej, pierwszej części, policjanci Anders Knutas oraz jego partnerka Kirstin, znowu mają pełne ręce roboty. Nadszedł zimny, mokry listopad, a wraz z nim kolejna trudna do rozwikłania zbrodnia. Ktoś zamordował Henriego Dahlstroma, słynącego z alkoholowych libacji życiowego rozbitka, byłego fotografa, bywalca wyścigów konnych. Wszystko wskazuje na to, że motywem zbrodni był rabunek, ponieważ Henri wygrał sporą sumę podczas ostatnich w sezonie wyścigów.

Jednocześnie śledzimy dalszy ciąg romansu między Emmą, mężatką, matką dwójki małych dzieci i reporterem telewizji ze Sztokholmu, Johanem. Romas ten przechodzi kryzys, ponieważ Emma zastanawia się co dalej, czy poddać się  nowej miłości, czy posłuchac głosu rozsądku i obowiązku i zostać z mężem. Pojawia się też nowa postać – czternastoletnia dziewczynka, córka nieodpowiedzialnej alkoholiczki. Nastolatka, która zbyt wiele obowiązków dźwiga na swoich barkach, odnajduje spokój i wyciszenie w pracy w stadninie i obcowanie z końmi. Dziewczyna staje się łatwą zdobyczą dla tajemniczego, starszego od niej podrywacza i uwodziciela.

Tak, jak w przypadku pierwszej książki Mari Jungstedt, i tym razem akcja dzieje się na prowincjonalnej Gotlandii. Bohaterowie, policjanci oraz pozostałe postacie przemawiają do mnie, ponieważ są przekonujący. Akcja powieści prowadzona jest bardzo sprawnie, chronologicznie, wyszystkie informacje są poukładane i dostępne dla czytelnika. Autorka ma talent do wymyślania wątków kryminalnych, a czytanie jej powieści to dla mnie relaks i prawdziwa przyjemność. Dodatkowym atutem dla mnie jest spora czcionka, przy której nie męczą się oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *