Niezwyciężony, Stanisław Lem (audiobook)

niezwyciezony-duzeMDPL, 2013

Czas nagrania: 7 godz. 1 min.

Czyta: Krystyna Czubówna + zespół aktorów

Liczba stron w druku: 177

Oprócz jakichś opowiadań zamieszczonych w podręczniku w szkole podstawowej nie czytałam niczego, co napisał Stanisław Lem. Wydawało mi się, że to literatura nie dla mnie – że zanudzi, że nie zrozumiem, że nie interesują mnie stworzone przez wyobraźnię autora światy. „Niezwyciężony” przeleżał na mojej wirtualnej półce od dnia premiery. A gdy zaczęłam go słuchać, nie mogłam przestać. Ani mnie nie znudził, ani nie okazałam się za głupia na zrozumienie historii, która dzieje się na odległej planecie.

Statek kosmiczny „Niezwyciężony” dociera na  pokrytą piaskiem i skałami planetę, żeby odnaleźć załogę innej jednostki. Okazuje się, że ludzie nie żyją, a ich statek stoi zepsuty. Naukowcom z Niezwyciężonego nie pozostaje nic innego jak znaleźć odpowiedź na pytanie, co zabiło załogę i dlaczego przed śmiercią ich mózgi zostały zresetowane. Na ich drodze staje wielka chmura złożona z małych istot – to one są odpowiedzialne za brak życia na planecie. Czy i jak należy z nimi walczyć? To najważniejsze pytanie w powieści.

Z ust zastępcy astrogatora (kapitana) statku w pewnym momencie pada stwierdzenie: „Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas” – wtedy zaczyna rozumieć, że człowiek nie powinien rościć sobie praw do wszystkiego, co jest we wszechświecie. Kosmos nie został stworzony po to, by go podbijać i podporządkowywać sobie i czasem lepiej nie ingerować w zastany porządek. Ale czy wszyscy uczestnicy wyprawy podzielają to zdanie?

Książka to również klasyczna, choć rozgrywająca się gdzieś w kosmosie, opowieść o tym, że będąc w jednym zespole trzeba móc na sobie polegać w każdej sytuacji. Taką świadomość powinni mieć szczególnie członkowie załogi międzyplanetarnego statku kosmicznego – nikt nie chciałby zostać gdzieś w przestrzeni kosmicznej bez pomocy i próby ratunku.

„Niezwyciężony” to dla mnie odkrycie – nie spodziewałam się, że w kosmicznych dekoracjach może kryć się historia z wątkami psychologiczno-filozoficznymi. Nastawiałam się głównie na powieść przygodową, a dostałam znacznie więcej.

O audiobooku:

To słuchowisko, ale największą rolę ma narrator. Krystyna Czubówna jak najbardziej na miejscu (jej głos znany z filmów dokumentalnych nadaje wydarzeniom autentyczności). Pozostali bohaterowie również super. Podobały mi się efekty dźwiękowe. Polecam!

2 odpowiedzi na “Niezwyciężony, Stanisław Lem (audiobook)”

  1. Właśnie ostatnio poznałam „Niezwyciężonego” i zgadzam się w pełni z Tym co piszesz. Zawsze uważałam, że nie pojmę Lema, bo nie jestem ścisłym umysłem. A tu rzeczywiście najwięcej jest wątków psychologiczno-filozoficznych. I pomyśleć, że gdyby nie sprzątanie, to ominęłaby mnie taka gratka literacka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *