Nowy Jork. Życie w wielkim mieście, Will Eisner

Egmont Polska, 2008

Liczba stron: 439

Bardzo podobała mi się „Umowa z Bogiem” Eisnera. „Nowy Jork” jest jeszcze lepszy. W kilku nowelach oraz krótkich etiudach autor pokazuje wszystko to, czym charakteryzuje się życie w mieście. Bohaterami poszczególnych plansz są nie tylko ludzie, ale przede wszystkim zjawiska zachodzące w każdej metropolii, elementy miejskiego krajobrazu takie jak hydrant czy skrzynka pocztowa oraz ludzie zamieszkujący zurbanizowaną przestrzeń.

W części poświęconej zjawiskom znajdują się niesamowite fragmenty poświęcone czasowi (a raczej jego ulotności), hałasowi, zapachom, przestrzeni, anonimowości. Każde z tych pojęć zilustrowane zostało na wiele sposobów, pod wieloma kątami i ukazując różne aspekty i sposoby postrzegania rzeczywistości.

Historie ludzi, których sportretował Eisner, poruszają mimo pozornej skrótowości. Bo czym może skończyć się dla człowieka pomyłka w dziale nekrologów w lokalnej gazecie? Jak można i czy w ogóle można udowodnić zabieganym ludziom miasta, że jeszcze się nie umarło? Jakie dramaty ludzkie wiążą się z budową nowoczesnego budynku i dlaczego przed witryną frontową zebrały się duchy czterech zmarłych osób?

Eisner posiada niezrównany talent obserwacji oraz niezwykłą wrażliwość na detale i niuanse. Rysownik ukrywający twarz jest również jednym z bohaterów tego komiksu, widzimy go jako wysokiego mężczyznę w płaszczu, który stoi z boku różnych wydarzeń z nieodłącznym szkicownikiem w ręce. Czytając i oglądając poszczególne plansze czuje się właśnie ten rytm miasta, widzi i słyszy pędzących we wszystkie strony ludzi. Czytelnik staje się jednym z nich, nie obserwatorem lecz uczestnikiem wydarzeń. Mnie największą przyjemność sprawiało oglądanie plansz związanych z jakimś wybranym miejscem – normalnie człowiek nie zdaje sobie sprawy, że na przykład zwykła skrzynka pocztowa, może być tłem tak wielu zdarzeń – tych dramatycznych i tych radosnych.

Polecam, polecam polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *